Първо в Lupa.bg: Разказ за 30 дни на респиратор заради COVID-19
Един от първите интубирани пациенти у нас заради COVID-19 вече е вкъщи. 67-годишният Николай Цаков е почти напълно възстановен след цели 30 дни на апаратна вентилация и общо близо 2 месеца борба с коронавируса.
Вчера неговата храбра дъщеря Мария Русимова, самата на първа линия в Институт "Пирогов" като реаниматор, написа добрата вест в профила си във фейсбук: "Баща ми се прибра жив и здрав в дома си и успя да изкачи всички стъпала до входната си врата с много малко чужда помощ. Благодаря на всички медици, които го лекуваха, както и на всички близки, приятели, познати и непознати, които се молиха за него". И добавя, че това е бил най-щастливият й ден досега след умората от мъчителното очакване и огромно облекчение за развръзката.
За семейство Цакови всичко започва през февруари, когато първо се разболява майката на Мария - медицинската сестра Евелина. Докато си мисли, че кара обикновен грип и пие антибиотик, бързо се влошава и стига да "Пирогов", последвана от съпруга си Николай.
Но докато тя постепенно започва да се възстановява и макар задуха не стига до реанимацията, той пребивава там почти 2 месеца с остра дихателна недостатъчност и всички тежки клинични прояви на болестта, описани досега в медицинската литература. Евелина многократно казва, че този вирус е много коварен и мъчителен и напомня, че не знае откъде се е разарила, особено при положение, че е ползвала маската и дезинфектантите далеч преди първия доказан случай на SARS-CoV-2 у нас през март.
Междувременно, докато се грижи за болните в "Пирогов", моли се за родителите си и почти не вижда съпруга си, дъщеря им Мария неуморно пише статии за болестта.
Д-р Русимова завършва медицина в медицински факултет на СУ "Св. Климент Охридски" през декември 2017 г. Работи шест месеца като доброволец в медицински комплекс "Д-р Щерев" от май 2017 до ноември 2017 г. От 1 декември 2018 г. започва специализация по анестезиология и интензивно лечение в УМБСЛСМ "Н. И. Пирогов", в клиниката по интензивно лечение - обща реанимация. От тогава поддържа поредицата „Спешна медицина" в популярния здравен сайт "Пулс.бг".
От 18 март досега тя е публикувала над 10 научни статии за лечението на COVID-19, включително в реанимационна среда. Младата надежда на българската анестезиология продължава да се бори повече хора като нейните родители да се приберат у дома оздравели.