Пеканов: Въглищните централи са важни за българската енергетика
Някои ангажименти не са смислени вече, заяви служебният премиер
"Темата за въглищните централи е много важна и касае бъдещето на българската енергетика и енергийната ни сигурност. През миналата година по време на програмирането на плана за въстановяване и устойчивост докато водехме преговорите с Брюксел това бе най-тежката тема и затова те продължиха толкова време. И всъщност служебният кабинет не можа да поеме такъв ангажимент, какъвто се очакваше от Брюксел - за затваряне" - това каза служебният премиер по управление на европейските средства Атанас Пеканов в предаването "Говори сега" по БНТ.
"Опитвахме се да намерим някакво решение, което да е правилно и за двете страни, но не успяхме да завършим този процес. Редовният кабинет успя да финализира, а ангажиментът, който е поет, е до края на 2026 г. да се намалят с 40% вредните емисии от въглищните централи. Не е много ясно казано как това ще се случи. Сегашният служебен кабинет в доста краткия хоризонт, който му остава, няма възможност да променя план, но в цяла Европа в момента се водят тези дискусии дали всичко преди 1 година Еврокомисията си е представяла като реалистично или финансово смислено сега изглежда по същия начин с оглед на енергийната криза", допълни той.
"По въпроса за Зелената сделка - тя остава релевантна и трябва да се постигне, защото в дългосрочен план тя ще ни направи по-независими от всички доставки на енергийни източници, които са повлияни от геополитическите конфликти", уточни той.
"Но в краткосрочен план някои от ангажиментите изглеждат много трудни за изпълнение с оглед на цялата икономическа несигурност, високите цени в момента. Брюксел и всички страни сме се съсредоточили да намерим краткосрочни решения по отношение на цената за идната зима, но трябва да се говори и за това, дали всички ангажименти са изглеждали смислени преди продължават да бъдат такива", каза още Пеканов.
"Няма досега страна членка, която да е започнала предоговоряне на плана си за възстановяване и устойчивост и ЕК за момента не е започнала да разглежда такива предоговаряния. Служебният кабинет също трудно би могъл да го направи в рамките на седмици. Но с оглед ние трябва да повдигаме този въпрос и да дискутираме с други държави, ако те също го намират за важно и смислено. През тази зима ще се преосмислят някои решения", заяви Пеканов.