Пластмасови дъждове наводняват Земята

460 млн. тона задръстват планетата през 2030 г.

Мистика
13:24 - 15 Юни 2020
4838
Пластмасови дъждове наводняват Земята

Над Земята вече валят пластмасови дъждове и тази тенденция ще се задълбочава все повече, твърдят преподаватели от университета в щата Юта след проучване в няколко области на САЩ. Според тях човечеството не може да избегне глобалната екологична катастрофа, която на много места вече е ежедневие.

В продължение на 14 месеца американските изследователи установяват, че повече от 1000 тона микропластика замърсяват 11 американски природни парка годишно. Този резултат се равнява на 120 милиона пластмасови бутилки за вода. Нещо повече – това се случва в защитените територии на Съединените щати, които заемат едва 6 процента от територията на страната. Отнесени към цялата планета, резултатите от проучването са шокиращи.

Микроскопичната пластмаса влияе неблагоприятно на природата и може да провокира появата на нови видове микроби, срещу които човечеството няма защита. Микропластиката не изчезва, като постоянно циркулира през различни системи на сушата, във водата и във въздуха. Разпространението на остатъците и отпадъците от пластмаса става почти моментално и те попадат в най-екологично чистите райони на планетата, например Арктика или Хималаите. Микропластичните частици попадат в океаните и унищожават дълбоководни екосистеми, а след това падат на земята с морския бриз.

Частиците от пластмаса валят като пластмасов дъжд. Този вид валежи ще се превърнат във важен проблем за човечеството в бъдеще. Най-плашещото в тази ситуация е, че до 2030 г. обемът на пластмасовите отпадъци ще се увеличи до 460 милиона тона годишно. В същото време броят на потребителите на този тип продукти расте с тревожни темпове, особено в развиващите се страни. Колкото по-микроскопична става пластмасата, толкова по-сериозен е проблемът за човечеството.