По схемата "сменен IBAN": 11 млн. лв. са източени от 65 наши компании
През последните месеци изкуственият интелект и дийпфейк видеата се използват от организирани престъпни групи, които извършват инвестиционни измами
През последните месеци изкуственият интелект и дийпфейк видеата се използват от организирани престъпни групи, които извършват инвестиционни измами, каза за БТА Владимир Димитров, директор на дирекция „Киберпрестъпност" в Главна дирекция "Борба с организираната престъпност" (ГДБОП).
По думите на Димитров този тип престъпления набира сила и през последните месеци почти изпреварва тези, които са свързани с измама на фирми да изпратят средства по сменен IBAN на техен контрагент.
Toй посочи, че седмично се явяват един-двама граждани, които са станали жертва на дийпфейк видео, в което обществена фигура говори за това колко е добре да се инвестира чрез конкретна фирма. Като добави, че загубите са в порядъка от 10 хиляди лева до няколкостотин хиляди лева.
Владимир Димитров посочи, че т.нар. престъпление „сменен IBAN" нанася най-сериозни щети на българския бизнес и всяка седмица има повече от една фирма, която е потърпевша.
Компютърното престъпление представлява подвеждане на фирма да изпрати пари на свой контрагент, но не на реалната негова банкова сметка, а на друга, обясни Димитров като добави, че за да се случи това престъпна организация влиза неправомерно в пощенската кутия на пострадалата фирма, за да получи необходимата информация и да извърши измамата.
За миналата година около 65 български компании са станали жертва, а общата загуба е около 11 млн. евро, каза още Владимир Димитров. Той посочи, че най-голямата загуба е около 6 млн. евро.
По думите му голяма част от престъпните групи, които извършват тази компютърна измама се намират в държави от северните части на Африка. Той отчете, че ГДБОП успява в някои случаи да блокира сметки и да върне част от парите на фирмите.