Политолог: Опитите за избор на председател на парламента деградират
Опитите за избор на председател на Народното събрание вече деградират. От избор на избор това първо заседание става все по-абсурдно. Това заяви политологът Цветанка Андреева.
"Днес присъствахме на балотаж между двама кандидати на 5-ата и 6-ата партия (БСП и ИТН). Кандидатите на тези партии едва ли имат ресурс да мобилизират парламентарни мнозинства зад себе си. Не става въпрос за лични качества, а за идеология, която разделя партиите. Тя разделя партиите на мнозинства, лагери, полюси", обясни Андреева в коментар за Нова нюз.
"Виждаме битка за съставяне на две мнозинства – затова не се получава в този парламент. От една страна стои опитът да се създаде мнозинство за редовна власт, това което казва ГЕРБ. Същевременно виждаме носителките на другата алтернатива – мнозинство, свързано с избора на служебен премиер, но който да е угоден за президента Радев. Това е идеологическото разделение на проевропейски партии и друго мнозинство, което не е упълномощено от суверена", посочи тя.
"Няма значение кой кандидат откъде произлиза. Силви Кирилов беше обявен от Божанков за категоричен русофил. Няма как един русофил да направи такъв служебен кабинет, който да е в услуга на проевропейското развитие на България", заяяви политологът.
"Суверенът дава преднина на проевропейските партии, но в техния лагер видяхме огромно взривяване още след изборите. Стратегията за взрива на демократичното пространство дойде от ПП, които скочиха радикално да оспорят изборите, скочиха с идеята да се изгради кордон около ДПС. Тук е грубата стратегическа грешка, защото ампутираха част от това проевроатлантическо мнозинство. Техните критики към Пеевски в техните очи са легитимни и за техния електорат, но никой не може да отрече, че ДПС под ръководството на Пеевски управляваше проевропейски и второ ДПС под ръководството на Пеевски не би избрало русофил да застане начело на парламента или пропрезидентски човек да застане начело. Тук е неосъзнаването на ПП. ДБ усещат по-добре и казаха, че не могат да попаднат в едно мнозинство с „Възраждане”, защото това сформира друго управленско мнозинство в държавата, което променя геополитическия избор", смята Андреева.
"Най-вероятно никога повече Асен Василев няма да бъде допуснат да бъде финансов министър, както те не допускат мисълта Борисов да бъде премиер. Този сблъсък е стратегически. ПП влизат в качествено нова политическа роля. С идеята да се остракира Пеевски те легитимират новото си поведение. Сякаш те се завръщат в момента на своето създаване, когато идеологически заставаха повече в ляво, повече до президента. Днес те нападат ДПС и ГЕРБ подриват основите на собственото си присъствие в проевропейско мнозинство и наистина го взривяват. Най-вероятно тяхната легитимност е свързана с електоралната подкрепа за тях. За тях Пеевски е врагът, не този, който геостратегически може да обърне посоката на държавата. Ключът към разрешаване на тази криза ще е чисто политически, не технически", изтъкна още политологът.
Според нея президентът Радев ще продължи да подклажда огъня в парламента, защото има полза от кризата.