Полша проведе военен парад
Инвазията на Русия в Украйна превърна укрепването на въоръжените сили в приоритет
Най-големият военен парад в Полша след Студената война се провежда във Варшава във вторник, докато страната-членка на НАТО демонстрира мускули, като правителството се надява това да бъде едновременно послание към Москва и към избирателите преди изборите през октомври, предава Ройтерс.
Инвазията на Русия в Украйна превърна укрепването на въоръжените сили в приоритет за управляващите в Полша националисти "Право и справедливост" (ПиС), а с разгара на предизборната кампания огромната демонстрация на военна техника дава шанс да увеличат одобрението си сред избирателите.
"Този парад ще бъде различен от предишните; ще можем да видим как напредва процесът на модернизиране на оборудването на полската армия", каза министърът на отбраната Мариуш Блашчак в неделя.
В парада за Деня на въоръжените сили, който се провежда на 103-ата годишнина от победата на Полша над Съветския съюз в битката за Варшава, 2000 войници от Полша и други страни от НАТО ще преминат през столицата, придружени от 200 единици военна техника и 92 самолета.
Представеното оборудване включва закупени от Съединените щати танкове M1A1 "Ейбрамс", южнокорейски танкове K2 и самоходни гаубици K9, както и ракетни установки HIMARS и системи за противовъздушна отбрана "Пейтриът".
В парад вземат учстие също полски бойни машини на пехотата "Борсук" и бронетранспортьори "Росомак".
ПиС, която е на власт от 2015 г., казва, че парадът ще демонстрира как възстановява армията след години на недостатъчни инвестиции при предишната администрация. Партията обеща да удвои размера на армията и да похарчи около 4% от брутния вътрешен продукт (БВП) за отбрана тази година.
Опозиционните депутати обаче казват, че правителството използва армията за собствена политическа изгода.
"Използването на полската армия за предизборна агитация е позор за ПиС... Не на политизирането на армията!", написа в социалните медии Михал Шчерба, депутат от най-голямата опозиционна партия, либералната Гражданска платформа.
ПиС остава начело в повечето проучвания на общественото мнение, но преднината й е малка и изглежда малко вероятно да спечели пълно мнозинство.