Поне днес бъдете добри! Световен ден на добротата е!

Изследвания на психолози показват, че колкото повече добри постъпки извършва човек, толкова по-щастлив се чувства

Любопитно
10:57 - 13 Ноември 2024
1197
Поне днес бъдете добри! Световен ден на добротата е!

На 13 ноември светът отбелязва Световния ден на добротата – ден, който е създаден през 1998 г., когато в Токио се провежда първата конференция на Световното движение за доброта. В събитието участват представители на Австралия, Канада, Япония, Тайланд, Сингапур, Великобритания и САЩ.

На конференцията се приема „Декларация на добротата“. Целта е да се забрави самолюбието, да се помисли за другите около нас, да се забравят расовите, половите и религиозните различия. Всички хора живеят в един свят и да мислят за мира, съвместното съжителство и щастието.

Денят се отбелязва от хора от цял свят, които показват, че може да се замисляме повече за себе си и да направим света по-добро място заради самата доброта. Символът на движението представлява „открито сърце“. Той е дело на френския художник Орел.

През юни 2010 г. Луис Бърфит-Донс и Дейвид Джамили, членове на Движението и хуманитаристи, отбелязват Денят на добротата във Великобритания. Тяхната цел е да се подчертаят добрите дела, извършени в цялата страна. Идеята за доброта е различна при всеки човек – помощ на възрастен човек при пресичане на пътя, правене на комплимент на някого, извършване на доброволческа дейност или почерпка на работното място.

Изследвания на психолози показват, че колкото повече добри постъпки извършва човек, толкова по-щастлив се чувства. Учените отбелязват, че хората, които редовно изразяват благодарността си, се чувстват по-добре физически и изпитват по-голяма вътрешна удовлетвореност и хармония.

Според проучване на университета в Мичиган, добрите хора боледуват по-рядко и живеят по-дълго – средно с около 9 години повече.

Изследователите също така отбелязват, че извършването на добри дела стимулира мозъка да произвежда повече „хормони на щастието“ като ендорфин и серотонин, което повишава усещането за радост и благополучие.