Последните сценични минути на Ози и петте песни, които направиха мистър Озбърн безсмъртен (ВИДЕО)

Нещо за четене
17:30 - 25 Юли 2025
4011
Последните сценични минути на Ози и петте песни, които направиха мистър Озбърн безсмъртен (ВИДЕО)

"Знаех, че това беше последния път" - гласът на Тони Айоми трепери, докато изживява отново последните моменти, които сподели с Ози Осбърн - неговият най-близкият приятел.

Легендарният китарист на Black Sabbath, известен със своите железни рифове и стоическо присъствие, се разплака, докато си припомни шоуто на 5 юли в Бирмингам - сега го помни не като завръщане, а като последното, сърцераздирателно сбогуване.

"След шоуто, Ози хвана ръката ми и каза с треперещ дъх: "Ако това е за последен път... Благодаря ти, че никога не ме остави!"

Тази прегръдка, която Тони си спомня, е по-стегната от обикновено.

Ози не говореше много - но в очите му беше ясно. Той знаеше. Само два дни по-късно телефонът на Тони позвънява в 2:00 през нощта.

Беше Ози. Слаб, но все пак безгрешно той.

"Благодаря ти, че ме търпиш през всичките тези години", каза той.

"Ако има задгробен живот... Надявам се, че все още сме в същата група".

Тони сдържа сълзите, мислейки, че имат повече време.

"Трябваше да кажа повече, признава сега той и гласът трепери. - Той не беше просто певец. Той беше чудо".

От две момчета, преследващи хаоса в Бирмингам, до икони, които оформиха рока завинаги, връзката им беше повече.

И сега, с мълчанието на усилвателите и падналата завеса, Тони изпраща последното си съобщение на падналия си брат: "Ако някъде там има друг концерт... Ще ударя първия акорд. Просто излез на сцената. Както винаги".

А сега е ред на петте легендарни песни, които направиха Ози Озбърн безсмъртен.

Три от тях са от великия албум "Paranoid" (1970 г.), който промени музикалната история завинаги.

Ози Озбърн остави траен отпечатък в историята на хеви метъла като вокалист на Black Sabbath и като солов изпълнител.

Със зловещата си лирика, мрачните теми и суровите китарни рифове, той се превърна в символ на жанра. След смъртта му на 76-годишна възраст, музикалният свят си спомня петте най-запомнящи се песни в кариерата му.

"Тези парчета разкриват не само музикалната еволюция на Ози Озбърн, но и начина, по който той оформи и преобърна хеви метъла - превръщайки го в нещо повече от музика: в културен феномен", отбелязват музикалните критици.

"Paranoid" (1970-а) - песента, родена случайно

Тя възниква почти случайно - написана в последния момент, за да запълни дължината на албума със същото име. С бързия си, пулсиращ ритъм и текст, описващ състояние на депресия и отчуждение, песента се утвърждава като един от най-великите хеви метъл хитове на всички времена.

Според басиста на Black Sabbath Гийзър Бътлър, цялата песен била написана за около пет минути.

"Не мислехме дори какво означава думата", споделя китаристът Тони Айоми.

Дори след напускането на Black Sabbath през 1979 година, Озбърн неизменно я включваше в края на своите солови концерти.

"War Pigs" (1970) - антивоенният химн

"War Pigs" е точно такъв - антивоенен, често асоцииран с конфликта във Виетнам.

Първоначално озаглавена "Walpurgis" - препратка към езически сатанински ритуал - тя е преименувана по настояване на звукозаписната компания.

В песента военните командири са оприличени на вещици, а политиците са обвинени в това, че разпалват войни и се отнасят към хората като пешки.

"Iron Man" (1970) - вдъхновението от китарния риф

"Iron Man" носи вдъхновението си от забележката на Озбърн, че китарният риф на Тони Айоми звучи като "огромен железен човек, който се разхожда".

Басистът Гийзър Бътлър създава текста - история за мъж, който, неспособен да общува и приет като изчадие, се обръща срещу света.

Според списание Rolling Stone, изпълнения като този и "Paranoid" утвърждават ролята на Озбърн в това да вдъхне истинска заплаха и психическа нестабилност в метъла.

"Crazy Train" (1980) - началото на соловата кариера

Тя поставя началото на соловата кариера на Озбърн след раздялата с Black Sabbath. Сингълът от дебютния албум "Blizzard of Ozz" разглежда страховете от Студената война и перспективата за взаимно унищожение.

През 2019 година Озбърн протестира публично, след като бившият президент Доналд Тръмп използва песента в предизборен видеоклип без разрешение, в който се подигравал на кандидати от Демократическата партия.

"I Don't Want to Change the World" (1991) - наградената провокация

Парчето излиза в албума "No More Tears" - последният преди първото пенсиониране на Озбърн.

Песента му носи "Грами" през 1993 година за най-добро лайв изпълнение.

В нея той се противопоставя на религиозния морализъм, насочен срещу него, заявявайки в характерния си провокативен стил: "Наричате ме грешник/Имам новини за вас/Говорих с Бог тази сутрин и той не ви харесва".

Тези пет песни разкриват не само музикалната еволюция на Ози Озбърн, но и начина, по който той оформи и преобърна хеви метъла - превръщайки го в нещо повече от музика: в културен феномен, който продължава да вдъхновява поколения музиканти по целия свят.