Президентът на Сърбия не изключва вариант Белград да под 24-часова карантина
Александър Вучич изрази надежда, че до един месец ще бъде отменено извънредното положение
Сръбският президент Александър Вучич не изключва възможността Белград да бъде поставен под 24-часова карантина заради коронавируса, съобщава "Вечерне новости".
В предаване на държавната телевизия РТС той каза, че в Белград живеят 22,9 процента от населението, а 50 процента от заразените живеят или се лекуват в столицата.
Все пак той изрази надежда, че до един месец ще бъде отменено извънредното положение, предава БТА.
Президентът каза, че заради епидемията гражданите няма да могат да отпразнуват Великден с близките си.
Той предупреди гражданите да спазват ограничителните мерки и попита: "Мислите ли, че имаме достатъчно полицаи и войници да задържат хората, които се събират по парковете или по домовете си и дори публикуват снимки в социалните мрежи?"
Вучич каза, че вече има заразени 58 войници, двама от които са в тежко състояние.
Вече няма време за чакане, ако ще въвеждаме драстични мерки, сега му е времето, казва за в. "Данас" епидемиологът Предраг Кон. Той уточнява, че сега е пикът на епидемията, който ще продължи още десетина дни, но има един положителен факт - асимптоматичните инфекции, които се откриват сега, се предават трудно и теоретично е възможно вирусът вече да отслабва.
В. "Блиц" пише, че SOS телефоните в Клиниката за невропсихиатрия най-често звънят заради страх от болести.
Гражданите най-често искат информация за коронавируса, казва директорката на клиниката Ивана Сташевич. В клиниката 24 часа дежурят психиатри и психолози, а службата за спешна помощ извършва огромен брой прегледи. Според нея главен източник на страха от болестта е незнанието и затова дежурните на SOS линията упътват хората как да се информират правилно за опасностите от коронавируса и да следят официалните ограничителни мерки, което води до намаляване на страха.
"Най-добрият изход от кризата, освен информирането, е подкрепата от хората, които обичате, от колегите, както и съзнанието, че може да допринесете за обществото по време на кризата", казва Сташевич.