Продадоха къщата, в която отровиха Скрипал и дъщеря му

На жилището е направен основен ремонт, за да се избегне всякакъв риск от зараза

Куриози
12:45 - 05 Февруари 2023
5289
Продадоха къщата, в която отровиха Скрипал и дъщеря му

Съветът на окръг Уилтшър продаде дома на бившия руски шпионин Сергей Скрипал, в който той беше отровен с нервнопаралитичното вещество Новичок заедно с дъщеря му Юлия, предава The Mirror.

През 2021 г. съветът купи къща от Скрипал за £260 000. Властите решиха да препродадат къщата, но само на жители на град Солсбъри и в споделена собственост. Съветът ще запази най-малко 25% собственост, за да гарантира, че къщата няма да се използва "за придобиване на някакъв статут" или като туристическа атракция.

Според The ​​Mirror жителите на Солсбъри са искали къщата да бъде съборена. Говорителят на съвета Фил Алфорд твърди, че  властите са обмисляли този вариант, но въпреки това са решили, че е по-добре да го „върнат в експлоатация“. Това трябваше да бъде подложено на дълъг и тотален ремонт,  "за да се избегне всякакъв риск от зараза“.

Къщата е закупена от жител на Солсбъри. Алфорд отбеляза, че ремонтните дейности все още не са приключили, така че новият собственик няма да може да се нанесе до юни. „Радваме се, че този имот в страхотен район отново ще бъде място, което някой може да нарече дом“, каза той.

Отравянето с нервнопаралитичното вещество „Новичок“ на бившия руски шпионин Сергей Скрипал и дъщеря му Юлия в английския град Солсбъри стана на 4 март 2018 г. 

Скрипал е служил като полковник в Главното разузнавателно управление на Русия. През юли 1995 г., по време на пътуване до Испания, той е вербуван от британското разузнаване MI6. В Русия Скрипал беше осъден за шпионаж в полза на Обединеното кралство, а през 2010 г. бившият двоен агент беше прехвърлен в тази страна в резултат на обмен на разкрити шпиони между Русия и Запада.

През 2018 г. Скрипал идва на посещение при дъщеря си Юлия във Великобритания. И двамата бяха намерени в безсъзнание на улицата в Солсбъри. На следващия ден британският премиер Тереза ​​Мей съобщи, че са били отровени с нервнопаралитичното вещество "Новичок".

Скотланд Ярд съобщи, че за първи път Скрипал са влезли в контакт с увреждащото вещество в дома им в Солсбъри. Максималната концентрация е установена на дръжката на входната врата. Скрипал оцеляха след отравянето, но освен тях пострадаха и други хора, случайно попаднали в контакт с отровата.

Трима служители на руското разузнаване официално бяха обвинени от британските власти, които смятат, че зад покушението стои Кремъл.

Първо двама служители на ГРУ бяха заподозрени за нападението. Те са идентифицирани като Александър Мишкин и Анатолий Чепига. После се появи и трето име - това на Денис Сергеев, за когото се смята, че е замесен и в опита за отравяне на българския бизнесмен Емилиян Гебрев в София.

Руските власти на няколко пъти излизаха с декларации, че британските власти все още не са представили официално обяснение за случилото се, нито пък доказателства за руска намеса. „Вместо на резултати от разследването ние ставаме свидетели на безпрецедентна и добре обмислена очерняща кампания в британските медии срещу посолството и лично срещу посланика“, се казваше в една от тези декларации.

Скотланд ярд разследва ролята на руския президент Владимир Путин в използването на нервно-паралитичното вещество новичок срещу Сергей и Юлия Скрипал в британсккия град Солсбъри, писа в. "Гардиън" през август м.г.. Британците смятат, че той "вероятно" е одобрил атаката срещу бившия руски агент и дъщеря му, които пострадаха тежко, но след дълго лечение успяха да се възстановят.

Двамата руски агенти са обвинени за нападението. Великобритания настоява те да бъдат екстрадирани и издаде европейска заповед за ареста им, а Интерпол ги издирва с червена бюлетина. Ръководителят на звеното в Скотланд ярд за борба с тероризма Нийл Басу заяви, че разследването на нападението срещу Скрипал продължава. Той подчерта, че въпросите, свързани с повдигането на обвинения по случая, са сложни. "Трябва да докажете, че Путин е пряко замесен", обясняваше преди три години Басу. "Ние сме полицаи и трябва да имаме доказателства. Има много спекулации кой е виновен, кой е дал нареждания, като всичко се базира на експертни познания за Русия. Трябват ми доказателства", категоричен е той.