Проф. Иво Петров: Разчитаме на хинина и серум от оздравели

43% от починалите от коронавируса имат сърдечни проблеми

Здраве
10:21 - 23 Март 2020
6995
Проф. Иво Петров: Разчитаме на хинина и серум от оздравели

"Има няколко лекарства в момента, които се тестват. Всички се интересуваме от това какви медикаменти биха били ефикасни в тази ситуация, като най-големи надежди се влагат в лекарствата на хининова основа. Друг вариант е лечение от серум на вече оздравели пациенти, която методика съществува още от 1918 г." Това обясни проф. Иво Петров в ефира на Нова телевизия.

Той обясни, че в такава критична ситуация се изпробват множество варианти. Поради това, че отговорността е много голяма е трудно да се създаде бързо някакъв вид лечение.

"България има няколко изключително добри фармацевтични фирми с големи заводи. Предполагам, че производството на тези лекарства ще бъде възможно", заяви той.

"Искам отново да подчертая, че такъв медикамент няма да е панацея. Той ще намалява симптомите при засегнатите пациенти. Няма да е лекарството, което да отговаря, като ключ на ключалка. Такъв вид терапия ще бъде създадена след не по-малко от 2 години“, добави Петров.

Според него такова лекарство "ще намалява температурата, болката и ще намалява възпалителната буря, която засяга всички органи, най-вече сърцето." 

"Тези, които умират от инфекцията с COVID-19, умират с картината на възпалителна буря. Тя засяга всички органи, най-често сърцето", каза той. 

"43% от всички заболели са имали предходни сърдечно-съдови проблеми. Явно миокардната тъкан е податлива на това бурно възпаление и се получава индиректен миокардит, както и стимулиране на тромбообразуването, тромбози на артериите на сърцето, ритъмна патология и т.н. Сценариите са различни, но фактите са такива", каза той.

"Лекарствата на хининова основа ще бъдат ефикасни на тези пациенти, но не трябва да се прекалява с дозата. Хининът е имал своето място в медицината 90-100 години, но при някои пациенти е рисков, защото увеличава риска от потенциално фатално ритъмно нарушение, особено като се взимат в големи дози и дълго време", смята експертът. 

"Такъв тип терапия трябва да се прилага при пациенти с най-малко средно тежки симптоми и то в болнична обстановка", каза той