"Галъп": ПП-ДБ и ГЕРБ-СДС си "дишат във врата", кой бие се решава в 12 без 5

ДПС и "Възраждане" с почти еднакъв резултат, БСП остават на пето място

Новини
14:07 - 30 Март 2023
3474
"Галъп": ПП-ДБ и ГЕРБ-СДС си "дишат във врата", кой бие се решава в 12 без 5

Ако изборите бяха в последната десетдневка на март, резултатът щеше да е следният: ПП-ДБ и ГЕРБ-СДС щяха да имат сходна подкрепа с 26,9% и 26,5%, ДПС и "Възраждане" биха оспорвали третото място, съответно с 13,3% и 13%. На пето място е БСП със 7,2%.

В борба за шанс за достигане на бариерата "в пакет" са "Български възход" с 3,5% и "Левицата" с 3,3%. "Има такъв народ" е с 3%.

Резултатите са от изследване на "Галъп интернешънъл болкан" за БНР, показващо декларативните нагласи към края на кампанията.

То е проведено между 18 и 26 март 2023 г. сред 1004 души по метода "лице в лице" с таблети.

Стотици хиляди обаче тепърва ще решават и на числата към този момент следва – както винаги – да се гледа като на моментна снимка на декларативните нагласи, а не като на прогноза. При близки стойности, колебания в активността, внезапни развития и т.н., възможна е чувствителна динамика, отбелязва социологическата агенция.

Според "Галъп" победителят в изборите ще се реши тепърва с гласовете на вземащите решение в последния момент. В по-добра изходна позиция е този, който има повече подкрепа за "втвърдяване".

Възможни са динамични развития и по отношение на третото място. Способността да се набави твърда и предвидима подкрепа пък може да реши и борбата за бариерата.

40,1% са казали, че със сигурност ще гласуват – нива, близки до декларативната активност преди изборите през октомври 2022 г. На тази база се допуска активност, близка до тази от предходните избори, като тепърва ще се разбере процентът, изчислен спрямо формалните избирателни списъци.

Възможни са колебания. 4,1% са онези от заявяващите, че ще гласуват, които твърдят, че биха предпочели "Не подкрепям никого", ако изборите бяха днес.

Изследването на "Галъп" е проведено между 18 и 26 март 2023 г. сред 1004 души по метода "лице в лице" с таблети. Извадка е представителна за пълнолетното население на страната. Максималното стандартно отклонение е ±3.1% при 50-процентните дялове. 1% от цялата извадка е равен на около 54 хиляди души.