"Възраждане" алармира: Училищата плащат незаконно такса отпадъци

Всичките 400 държавни училища в страната, са принудени незаконно да плащат такса битови отпадъци. Тази порочна практика е от 90-те години на миналия век и никой контролен орган не е установил това нарушение. Това обяви в понеделник на пресконференция Ангел Янчев, народен представител от „Възраждане“ от Великотърновския регион.
Той уточни, че информацията му е предоставена по повод негови питания в Народното събрание за това как се управляват всички 2352 училища в България.
Депутатът уточни, че такса битови отпадъци /ТБО/, както и застраховките на учебните заведения, трябва да се поемат от Министерството на образованието.
„МОН подстрекава училищните ръководства да вкарват в тези баланси без правно основание имоти за общо 500 милиона лева. Общата сума за таксите не е толкова голяма – 1,5 млн. лева, но тя трябва да се плаща от МОН, а не от делегираните бюджети“, обясни Ангел Янчев.
Той допълни, че ще отправи ново питане до просветния министър Красимир Вълчев каква е политиката на МОН по отношение на публично-държавната собственост и защо тези 400 училища без основание плащат ТБО.
"За промяна е необходимо решение на Министерския съвет", посочи още Янчев.
Той коментира още, че в общинските училища ситуацията е „пъстра“ според отношението на местните общини. Ангел Янчев изброи и някои по-драстични случаи. Например в ОУ „Бачо Киро“ във Велико Търново е платило 47 340 лв. такса битови отпадъци за миналата година. От огромната документация станало ясно, че на второ място е училище от Кнежа, на трето – от Варна.
„Поисках справки от МОН и от всички регионални управления на образованието за балансовите стойности на училищните имоти, платената от тях такса „битови отпадъци“ (ТБО) и разходите по застраховане на имотите. До момента никой не е събрал данни за ситуацията с имотите, в които училищата осъществяват дейността си – нито Сметната палата, нито АДФИ. Данните ще бъдат полезни за промени в нормативната уредба“, коментира Ангел Янчев.
Народният избраник даде положителен пример с община Ивайловград, където ТБО за училищата не се събира – в местната наредба те са приравнени към читалищата, храмовете и молитвените домове.
„Редно е училищата да бъдат освободени от такива налози, за да бъде образованието наистина приоритет“, категоричен е Ангел Янчев.
Той коментира и указа на президента Румен Радев за референдум за присъединяването към еврото, за който трябва да реши Народното събрание.
„Възраждане“ още през 2023 г. внесе 604 000 подписа, от които приеха за валидни 485 000, но Народното събрание отхвърли искането ни. Внесохме го повторно, но отново бе отхвърлено. Сега Румен Радев прави тази точка задължителна за разглеждане от парламента. В закона е заложен тримесечен срок, но това вероятно ще се случи още тази седмица. Изключено е парламентът да не го разгледа. Все пак обаче политическата ситуация е много динамична“, подчерта Ангел Янчев.