Ръст на броя фалшиви банкноти у нас

Крими
20:37 - 20 Август 2024
4195
Ръст на броя фалшиви банкноти у нас

Тревожен ръст на задържаните фалшиви банкноти у нас. По данни на Централната банка за второто тримесечие на годината те са близо 400. Най-много са регистрираните фалшиви столевки – 230 броя. Задържани са и 83 неистински банкноти от по 20 лева, както и над 70 банкноти по 50 лева.

Ако доскоро най-много са били фалшивите двайсетолевки последните месеци се забелязва промяна в тенденцията. В чейндж бюрото, където работи Явор Досев, най-често задържат банкноти от 50 или 100 лева. Последният случай е от преди дни.

„С нарастващата инфлация станаха по-апетитни по-високите банкноти. При най-малкото съмнение, че банкнотата е фалшива, тя се задържа с протокол и се изпраща към БНБ за експертиза. Експертите казват своето мнение и ако не е истинска, я унищожават на място", казва Явор Досев, касиер в чейндж бюро. Собственикът на банкнотата не носи отговорност, но няма да я получи обратно, уточняват експерти.

„С една малка лупа, която всеки може да си вземе в джоба или дори с телефона да приближи. На оригинала на 50-те лева пише 50 „Лева", а на фалшификата пише 50 „Пева", допълва Явор Досев пред bTV. Често срещан метод в чейдж бюрата е и използването на UV лампа, с която може да се проверят дадени елементи от банкнотата, които светят. Защитната лента на всяка една от банкнотите свети. Ако обаче имаме съмнения, че сме получили фалшива банкнота, но нямаме лупа или лампа опция за проверка е и светлината.

„С допир на ревера, той трябва да е релефен. Другият начин е с водния знак, който на светлина се вижда. Третият начин е като наклоните банкнотата, виждате първо защитната лента, която проблясва", обяснява Явор Досев. Експертите са категорични, че колкото и добър да е фалшификатът винаги ще има липсващ или неточен елемент.