Родители с COVID-19 изпратили детето си на градина

Ако направите изследване в първите 28 часа, вероятността да хванете вирус е минимална, призна доц. Ангел Кунчев

Здраве
08:17 - 30 Юни 2020
3311
Родители с COVID-19 изпратили детето си на градина

В момента сме се фокусирали върху предприятието в Смолянско. Там собственикът е направил добри условия, всичко е направено както трябва. В различни предприятия служителите контактуват в почивките и след работа. 20% от заразоносителите имат симптоми. Не повече от 4-5% стигат до болница. Това каза главният държавен здравен инспектор доц. Ангел Кунчев пред БНТ. 

"Когато има огнища, има възможности за дифузно разпространение, всеки има контакти. Тези огнища са местата, от които получаваме най-голям брой проби. В тези огнища действаме локално. Имаме много такива места, до няколко седмици успяваме да ги локализираме, да няма нови случаи. Бройките са изключително по-малко, но е трудно за контрол, затова понякога не са бързи резултатите", каза той. 

"Има увличане по това да се правят повече и повече проби. Има хора, ако имат съмнение, отиват и си правят изследване. Повечето от пробите днес са или от работодател или от организация, което не е препоръчително. По-добре е да знаем превантивните мерки. Призовавам работодатели да не влагат средства и усилия да намалим разпространението", добави доц. Кунчев. 

"Ако направите изследване в първите 28 часа, вероятността да хванете вирус е минимална. Ако не се вземе теста правилно, той ще бъде лъжливо отрицателен. Ако пробата не се постави във физиологичен разтвор и да не се занесе в лабораторията до 2-3 часа, също ще е лъжлив", каза той. 

"Няма нужда от прекален страх. За да сме сигурни, работим с максималните срокове. Когато един човек е дал положителен резултат, докато не получим отрицателен резултат, не му сваляме карантината.  Страхът е донякъде разбираем, но излишен", каза главният инспектор. 

"Ако хората се държат безотговорно по стадионите, какво значение има капацитета, ако се събират 100 човека, как ще ги спрем. Не пречим на хората да гледат футбол, ако не спазват правилата, ще ни принудят да върнем мерки. Не е въпрос само на футбол. Имаме случай, когато майка и баща са положителни, а пращат детето на детска градина", добави той. 

"Ако човек не взима мерки, не му пука, разбира се той създава риск. Масово хората са доста съзнателни, проблемът е с по-младите хора. Рискът за тях е минимален, те го карат леко. Това им дава самочувствието и липсата на страх, но трябва да мислим за другите"- каза Кунчев. 

"Имаме работа с вирус, който много малко познаваме. Не се връзва с познанията ни за респираторните вируси. От самото начало сме в една и съща хипотеза - да не допускаме хората да не могат да се лекуват. Но сме на границата да се изпуснат нещата. Виждам големи разлики между отделните области.  По-важното е да пазим същите мерки. Да имунизираме рисковите групи. Съчетаването на грипен с други вируси е най-неприятно. Предвидено е увеличението на бройката ваксини тази година", каза доц. Ангел Кунчев.