Румъния привика посланика си в Австрия за консултации

Мярката е сериозна санкция на дипломатическо равнище

Новини
12:44 - 09 Декември 2022
1368
Румъния привика посланика си в Австрия за консултации

Министерството на външните работи на Румъния привика за консултации в Букурещ посланика на страната в Австрия Емил Хурезяну.

Това се случва броени часове, след като Румъния и България бяха отхвърлени за Шенген, съобщава румънският сайт Зиаре.

„(Това е) политически жест, който подчертава позицията на Румъния на твърдо несъгласие с поведението на Австрия и посочва решението за намаляване на сегашното ниво на отношения с тази държава", се казва в съобщение на ведомството, цитирано от Зиаре. 

Вчера властите в Букурещ връчиха протестна нота на австрийската посланичка в румънската столица,

припомнят информационните агенции отвъд Дунав и отбелязват, че двете мерки, предприети от румънското правителство, са сериозна санкция на дипломатическо равнище.

Отхвърлянето на България и Румъния за Шенген е водеща тема в румънския печат днес. „Вчерашното гласуване е голям провал, но не само за Румъния. Време е да се събудим от европейската мечта“, отбелязва във водещото си заглавие Медиафакс.  

„Злото вече не може да бъде поправено: вярвам, че румънският евроентусиазъм много бързо ще се превърне в студена евроярост и дори в нещо още по-опасно.

Румънци, ние имаме само едно видимо качество - умеем да мразим страстно, солидарно и дългосрочно“, пише в свой коментар по темата румънската агенция.

„За съжаление, дори на най-високо ниво, Европейският съюз не гледа на Румъния като на държава, а като на територия. Това е лицемерие и към нас, и към българите, които май умеят да губят по-достойно от нас“, отбелязва още Медиафакс.

„Шенгенското пространство има съвсем различни проблеми от Румъния и България. Мафия в Италия, наркотици в Нидерландия и мигранти в Гърция“,

пише вестник "Евениментул зилей". Изданието припомня, че 26 нации вече са част от пространството без митници и без паспортен контрол, а към него скоро ще бъде добавена и Хърватия.

„България и Румъния засега трябва да останат отвън. Когато чуят имената на тези две държави, много европейци веднага се сещат за престъпност и корупция. Това не е напълно погрешно. Но този аспект е по-скоро свързан с правосъдието в съответната страна, респективно с партиите там, които често са корумпирани. И все пак, който сляпо обвинява Румъния и България, както прави Австрия, за лавината от мигранти по Балканския маршрут, злонамерено пренебрегва факта, че най-важната врата - Гърция, отдавна е част от Шенгенското пространство“, допълва „Евениментул зилей“, като цитира германския "Велт".

„Гласуването в четвъртък беше сведено до вътрешнополитическите интереси на една консервативна партия в Австрия, която в момента е изправена пред екзистенциална криза“,

отбелязва новинарският сайта Зиаре, като се позовава на Даниела Писою - старши изследовател в Австрийския институт за международни отношения. Тя коментира, че отрицателният вот е бил само за България. „През цялото време декларираха, че се противопоставят на влизането на България заради проблеми с корупцията”, допълва Даниела Писою.

„Неуспешен тест за европейска солидарност“, е заглавието на днешния брой на вестник „Адевърул“. „Вчерашното гласуване за Румъния и България в Шенген има множество конотации. Но едно от тях е потвърждение за стратегическа уязвимост на ниво европейска конструкция“, отбелязва изданието. То излиза и с памфлет по темата. Част от кратките публицистични съчинения звучат така: „Първата реакция на Румъния, след като не беше приета в Шенген: И без това нямаше да дойда“, „Конфликт в двойката. Съпругата: Имам нужда от пространство. Съпругът: От Шенгенско пространство ли?“, „Австрийците не ни искат в Шенген, защото завиждат за успеха на коледния базар в Крайова“.