Румен Радев: Младите хора на България притежават чувство за достойнство и дълг

Новини
18:17 - 17 Декември 2025
664
Румен Радев: Младите хора на България притежават чувство за достойнство и дълг

Президентът Румен Радев заяви, че младите хора в България опровергават твърденията за липса на интерес към обществените процеси, като демонстрират "чувство за достойнство и дълг", което изразяват "смело и открито". Това заяви държавният глава при среща с участниците в стажантската програма на Администрацията на президента за 2025 г., състояла се в Гербовата зала на "Дондуков" 2.

През настоящата година в програмата са участвали 55 младежи - с осем повече спрямо 2024 г. От старта ѝ през 2017 г. над 265 стажанти са преминали обучение в различни звена на президентската администрация.

"Искам да ви благодаря за положените усилия. Вече имате в биографията си, че сте работили в президентската администрация, но ползата за нас беше по-голяма, защото вие дойдохте с вашите устрем, идеи, дръзновение и необремененост", каза Радев.

По думите му смелостта на младите е ключова, но също толкова важно е и критичното им мислене към начина, по който функционират институциите - качество, което с времето често отслабва у по-опитните служители. "Умението да си задавате въпроси, когато влизате в смазана машина и да търсите решения и отговори, които другите не виждат, е вашата сила", добави президентът.

Радев пожела успех на онези, които избират да се реализират в България, и изрази очакване, че младите, които ще продължат развитието си в чужбина, ще се завърнат с нови знания и умения в полза на страната. Той подчерта, че България е пълноправен член на Европейския съюз, но това не означава безкритично приемане на готови решения. Според него само чрез отстояване на националния интерес и критично мислене в рамките на съюза ЕС може да бъде по-силен, проспериращ и единен.

От името на стажантите Соня Цонева благодари на институцията за възможността младите да участват активно в работния процес. След края на програмата тя се е присъединила към екипа на секретаря по сигурност и отбрана като служител на администрацията. Цонева открои добрата комуникация и подкрепящото отношение на секретари, съветници и експерти към стажантите.