С „Псевдоприрода“ България отива на Венецианското биенале

Проектът на арх. Ясен Марков се занимава с темата за климатичните промени

Култура
15:33 - 13 Януари 2025
977
С „Псевдоприрода“ България отива на Венецианското биенале

Проектът на арх. Ясен Марков „Псевдоприрода“ ще представя България на Венецианското архитектурно биенале тази година. Това бе обявено днес на пресконференция в галерия „Средец“ при Министерството на културата. Проектът е събрал 61 от 70 точки, обяви арх. Владимир Милков, председател на журито. Комисар на тазгодишното участие ще бъде арх. Александър Стайнов. 

Националното участие вече стана последователно и регулярно и в двете биеналета – и за изкуство, и за архитектура, каза Екатерина Джумалиева, директор на дирекция „Културно наследство, музеи и изобразителни изкуства” в Министерството на културата, цитирана от БТА.

Арх. Владимир Милков – председател на УС на КАБ и председател на журито, поясни, че журирането тази година е било в два етапа. В първия етап участваха 17 проекта. От тях бяха избрани пет и на 3 януари те представиха пред журито и другите участници своите проекти. След всички дебати, изслушвания и коментари журито единодушно реши да избере „Псевдоприрода“.

Според него едно от предимствата на този проект е, че кураторското послание е кратко и ясно, концепцията е пределно ясна, не е необходима професионална подготовка, за да я разбереш. Лаконично визуално представена е. Предвиден е бюджет от 70 хиляди лева, в който не всички предложени проекти сме вмествали. 

Той обяви и останалите четири проекта, стигнали до финалното обсъждане. На второ място е „Ефемера“ (с 25 точки), на трето - едноименният проект на „Градоскоп“ (15 т.), четвърто е предложението на арх. Антон Керезов, Маргарита Савова и Гергана  Георгиева, озаглавено „Сетив-но“, а на пето място - проектът на арх. Ралица Пети и Виолета Христова, носещ името „В технологиите е отговорът…, а какъв точно беше въпросът за фасадите?“.

„Псевдоприрода“ развива абсурдна хипотеза, при която през лятото във Венеция вали сняг, казват от журито. Те посочват, че проектът се занимава с много сериозната тема за климатичните промени и човешката намеса в сложните природни процеси. За това се говори със силни образи, не без чувство за хумор - машината за сняг, която затрупва соларните панели и ги спира да функционират, е ефектна метафора за неспособността на хората да се справят с климатичните кризи.

Използването на технологии, които изглеждат като част от решението, още повече обърква ситуацията. В залата е пресъздаден декор на голяма зимна хижа с изкуствена камина и килим с елементи от националната култура. В тази уютна среда темата на проекта ще бъде разгърната и в още една медия – книги с текстове за времето и климата. Проектът по изключително ефектен и запомнящ се начин представя и поставя във фокуса на обществото дискусията за едно все по-реално климатично бъдеще.

Авторът на инсталацията арх. Ясен Марков обясни, че проектът ще се състои от две части – външна и вътрешна. „Ние, като архитекти, търсим проблем и решения на проблема“, каза той. По думите му тази инсталация изпраща различни послания и всеки може да я тълкува по различен начин.

Отвън ще вали сняг във Венеция посред лято. Там ще бъде проблемът. А вътре е уютът, една възрожденска дневна. Ще има огнище, захранено от изкуствен интелект, мебели и килим, които имат възрожденска препратка. „Това е едно място, където се решават проблемите“, отбеляза арх. Марков.

Там посетителите ще открият и каталог с универсалните рецепти за добро време, в който са събрани идеите на хора от различни сфери на науката. Килимът е една интерпретация на триединството на изкуствения, естествения и колективния интелекти.

Изготвена е и пощенска картичка със зимна Венеция, която ще бъде разпращана като покана за павилиона. В дните преди откриването на павилиона ще бъдат раздавани тениски, чанти и сувенири с мърчандайза на проекта. Авторът посочи, че все още не е взето решение кога ще бъде официално открит проектът, но вероятно ще е на 8 или 9 май, непосредствено преди откриването на Венецианското архитектурно биенале на 10 май.

Българският павилион отново ще бъде позициониран в зала „Тициан“, където бяха показани българските проекти в предишното издание на архитектурното биенале и в 60-ото издание на Венецианското биенале на изкуствата през 2024 г.