Сатрапите по света бесят като луди
Изпълнените смъртни присъди достигнаха най-големия си брой от 2015 година насам

Миналата година по света са били изпълнени над 1500 смъртни присъди - най-много от 2015 г., обяви "Амнести интернешънъл", предадоха Франс прес и ДПА.
Международната неправителствена организация публикува днес годишния си доклад по темата, добавя БТА.
Базираната в Лондон "Амнести интернешънъл" е преброила през 2024 г.
най-малко 1518 екзекуции - с 32% повече от предходната.
Това е и най-големият брой изпълнени смъртни присъди от 2015 г., когато те са били 1634.
Ръстът миналата година до голяма степен се дължи на три държави в Близкия изток - Иран, Саудитска Арабия и Ирак, на които се пада общ дял от цели 91% от регистрираните екзекуции. На първо място по този показател е Иран, с 972 изпълнени смъртни присъди, следван от Саудитска Арабия (345) и Ирак (63).
"Амнести интернешънъл" обаче прави уговорката, че
реалният брой вероятно е много по-голям,
тъй като някои страни запазват мълчание по въпроса.
Организацията посочи изрично Китай, където тя подозира, че са били изпълнени няколко хиляди смъртни присъди. "Амнести интернешънъл" нарече страната, където тази информация е класифицирана като държавна тайна, "водещия екзекутор в света", отбелязва ДПА.
"Въпреки че секретността около наказанието продължава да възпрепятства преброяванията в някои страни, които смятаме, че са отговорни за хиляди екзекуции, е ясно, че държавите, които запазват смъртното наказание, са изолирано малцинство", коментира генералният секретар на организацията Аниес Каламар.
В САЩ миналата година са били изпълнени 25 смъртни присъди.
Президентът Доналд Тръм обеща да продължи да се застъпва за най-тежкото наказание, за да пази американците от "изнасилвачи, убийци и чудовища".
"Дехуманизиращите коментари (на Тръмп) популяризираха фалшивата теза, че смъртното наказание има уникален възпиращ ефект върху престъпността", подчерта Каламар.