ШОК: Списъкът с длъжниците в Пловдив бъка от мастити бизнесмени
Когато теглиш заем, а сметката се окаже без кръчмар, рано или късно на вратата ти звъни частният съдебен изпълнител. В последните години кредитите станаха лесни за теглене, банките ухажват активно граждани и фирми, но това увеличава и риска от фиаско. За съжаление, Пловдив има доста подобни примери, а градът и регионът са в челото на класацията за висока кредитна задлъжнялост.
Бърз преглед в регистъра на Камарата на частните съдебни изпълнители (ЧСИ) показва стряскаща статистика за десетки физически и юридически лица, които дължат различни по размер суми на банки, данъчни, други институции, юридически лица и др., пише "Марица" И тъй като никой не е застрахован, че ще влезе във фокуса на ЧСИ, в дългия списък са както неизвестни обикновени хора, така и публични личности и мастити бизнесмени.
Една от работещите форми за обезпечаване на вземанията на кредиторите е чрез обявяване на публични търгове за продажба на недвижими имоти, имущество и моторни превозни средства. Практика, която се прилага при същите правила и от държавните съдебни изпълнители, но заради тромавите процедури при тях делата от такъв характер се броят на пръсти. Предметите за продан са от различно естество, но непременно трябва да се водят на името на длъжника по изпълнителното дело или на негов поръчител. Сред недвижимите имоти могат да бъдат земеделски земи, лозя, фабрики, хотели, гаражи, жилища или част от тях, заведения, офиси и др. Към имуществото спадат различни машини и съоръжения, а сред моторните превозни средства - наред с коли и камиони може да се продават трактори и комбайни.
В момента в Пловдивска област са обявени 36 търга за продажба на движимо имущество, 114 за недвижими имоти, а 13 са за МПС. Последните два търга за имущество са от 14 август и са за стелажна и климатична система с начална цена съответно 35 955 лв. и 16 235 лв. На пръв поглед - нищо любопитно. Любопитен, поне за медиите обаче, се оказва длъжникът. Това е „Меркари България“ ООД, което държеше онлайн и физически магазини у нас (2 от които в Пловдив) за преоценени маркови облекла, обувки и аксесоари. Дружеството е регистрирано през 2010 г. в Пловдив с капитал от 1000 лв., а негови съдружници са германците Андреас Шнайдер и д-р Райнхард Шизик. През май 2024 г. те са внесли до Окръжния съд в Пловдив молба фирмата им да се обяви в неплатежоспособност и да се открие производство по несъстоятелност. В документа е посочено, че дружеството има натрупани задължения в лева и във валута към доставчици на стоки на обща стойност 1 179 267 лв., както и публични задължения към НАП за 473 224 лв. Борчовете към персонала и към чужди данъчни администрации пък са близо 300 хил. лв.
В списъка за продажби от ЧСИ фигурира и първата в Европа фабрика за производство на нитрилни ръкавици, която бе открита в Пловдив по време на ковид пандемията. Както „Марица“ писа, само година след старта тя пусна кепенци, а съдружниците от „ППС Мануфакчъринг“ АД обявиха производство по несъстоятелност. Мотивите им бяха влошен бизнес климат и забавяне на доставката на производствената линия от Малайзия, увеличение на цената на контейнерния транспорт, забавяне на корабни доставки, както и скок на цените на основната суровина, курсът на долара, инфлацията, токът, газът и не на последно място - дъмпинг от китайските производители. Фабриката, разположена в Южната промишлена зона, на ул. „Кукленско шосе“ 17, бе изградена основно с европейски средства. През 2021 г. Фондът за устойчиви градове одобри финансиране за проекта. Бяха отпуснати средства в размер на над 12 млн. лв., от които над 7 млн. лв. съфинансиране от Европейския фонд за регионално развитие по ОП „Региони в растеж 2014-2020“, предоставено чрез Фонд на фондовете. Също през 2021 г. дружеството получи и удостоверение за инвестиция клас А в размер на 4,7 млн. лева. Има и ипотечен кредит от ОББ за над 1,2 млн. лв. До момента за машините и съоръженията на фабриката за нитрилни ръкавици, които на няколко пъти бяха обявени за публични продажби и то на безценица, няма купувачи.
Същата е съдбата и на тузарски хотел, на който ЧСИ не може да намери нов собственик. Дружеството е в активите на "К-И Инвест холдинг" ЕООД. Негови са и четирите комасирани земеделски имота с обща площ от 16 954.00 кв.м, за които също се търси купувач. Стартовата им цена е 954 655.20 лв.
Години наред частни съдебни изпълнители правят неуспешни опити да изтъргуват на парче сградата на бившето кино „Христо Ботев“ на Главната, сега търговски център „Екселсиор“. През 2002 г. тя бе реституирана и продадена, като мина през няколко ръце, но не случи на притежател. От началото на прехода всички минали по веригата собственици бързо станаха длъжници с милиони и влязоха във фокуса на правосъдието.
Една от последните обяви от това лято, която определено разбуни духовете под тепетата, е за продажбата на сградата на бившия Нармаг на главната улица. Имотът, в подземието на който бе открита ценна археология от римско време, е обявена за паметник на културата. Продажбата от ЧСИ е породена от класически случай при задължения на собственик към банка - в случая на „СС Пропърти“ ООД, със съдружници австрийците Карл Полцхофер и инж. Рудолф Лайтнер към "Фолксбанк Щайермарк АГ". Както се очакваше, при първия търг, при който в рамките на месец се приемаха наддавателни предложения при стартова цена 24 177 927,36 лв. с ДДС., така и не се появи купувач. Практика е да се изчака втора, трета или следваща продан, при която цената пада по закон.
В регистрите на Камарата на ЧСИ има и внушителни земеделски активи, които чакат нови собственици. Например в първомайското село Градина отново се продава имот с площ от 41,680 дка. Върху него, на 16 дка, има изградена с европейски субсидии модерна стъклена оранжерия за зеленчуци. Началната цена на целия имот, в която са включени също котел и бункер за пелети и др. съоръжения, е 1 442 350 лв. Евентуален купувач ще се обяви на 27.08.2024 лв. Взискател по делото е Обединена българска банка, в която е заложен имотът. Ипотекарни длъжници са „Интер ко инвест“ ЕООД на Златко Георгиев и „Евроекопродукт - МВ“ ООД със съдружници Христо Младенов и Кирил Владимиров.
Иначе в момента са обявени 47 търга за земеделски земи и имоти, вкл. и за овощни градини и лозя в редица населени места от област Пловдив. Цените им варират от 160 лв. за 1600 квадратни метра в с. Песнопой, 15 хил. лв. за 577 кв. м в Голям чардак, до лозе от 1601 кв. м за 72 240 лв. в Марково.
Както казват частните съдебни изпълнители, да си длъжник не е престъпление, а житейска ситуация, в която е важно да познавате правата и задълженията си. В правото на всеки длъжник е да оспори дълга си, да изисква вдигане на запори и възбрани, които са прекомерни или неправилно наложени, като за целта трябва да възрази писмено пред съда. Друго негово право е да предложи какви да са начините на принудително изпълнение и срещу кое точно негово имущество да се насочи то. Може да сключи извънсъдебно споразумение с ЧСИ или кредитора, като по този начин спести от лихви, такси или хонорари. Длъжникът има право и да обжалва действията на съдебния изпълнител пред съда и да сигнализира за нередности Министерство на правосъдието или Камарата на частните съдебни изпълнители. Не на последно място длъжникът трябва да знае, че има част от неговото имущество, върху която законът забранява да бъдат предприемани принудителни мерки. То може да бъде движими и недвижими вещи, доход, включително получен по банкова сметка от трудово възнаграждение, пенсия, обезщетения по общественото осигуряване и т.н.