Синдикалист: Всеки работещ плаща по 4000 лв. за отрбана и пушки

Общество
14:17 - 06 Август 2025
1161
Синдикалист: Всеки работещ плаща по 4000 лв. за отрбана и пушки

Най-много разходи в Бюджет 2025 не се правят за Образование, нито за Здравеопазване. Най-много разходи се правят за “Отбрана и сигурност”, както номинално, така и като дял от БВП. Става въпрос за малко над 11,8 млрд. лв.

Това алармира на стоята фейсбук стена главният икономист на КНСБ Любослав Костов. Ето какво още пише той: 

"Населението на България е 6,5 млн. души, от които, ако извадим пенсионерите, непълнолетните и неработещите, остават ок. 3 млн. души, които са заети в икономиката и работят нещо. Данните на НСИ са такива.

Това означава, че на всеки работещ българин тази година му се падат по 3 933 лв. за отбрана, сигурност и пушки. На месец това означава, че всеки плаща по 327 лв. или по 15 лв. на работен ден (при средно 22 работни дни в месеца).

Дали е добре това? Не знам. Но знам, че в същия бюджет за тази година един работещ българин плаща средно по 12 лв. на ден за Образование и средно по 1,76 лв. за “Култура, спорт и религиозно дело”.