След изборите в Австрия: Няма светлина в тунела за България в Шенген

ЕС
19:39 - 30 Септември 2024
1412
След изборите в Австрия: Няма светлина в тунела за България в Шенген

След парламентарните избори в Австрия е ясно, че нищо не е ясно. Не е ясно кой ще състави правителство и кой ще е следващият канцлер на страната. Такава заявка даде лидерът на крайнодясната партия на свободата Херберт Кикъл, която за първи път печели вота, още снощи. Всички останали партии обаче отказват коалиция, като лидерът на Австрийската народна партия Карл Нехамер прави уточнение, че отказва коалиция с Кикъл, но не и с партията му. Очертават се трудни и дълги преговори.

Важно за България е дали преговорите ще се отразят на австрийската позиция за достъпа на България до сухопътните граници на Шенген. Според сегашния председател на австрийския парламент и бивш вътрешен министър Волфганг Соботка позицията е, че първо Европа трябва да си напише домашното и да влезе в сила новия Пакт за миграция.

„Европейската комисия трябва гарантира, че ще приложи пакта за миграцията, реформата в получаване на убежище и, че ще постави проекта Шенген конструктивно по нов начин. Когато Германия въведе контрол по всички граници, тогава е трудно. Не мога да си представя Шенген по този начин", заяви Соботка пред bTV.

Според него трябва да е ясно, че по темата миграция и интеграция е необходимо признаване на върховенството на закона, а не налагане на толерантност към ислямизма.

„Ако не го заявим ясно няма да е възможно премахване на Шенген. Австрия и Европа имат нужда от това. В този смисъл България трябва да е доволна, че Австрия има такава позиция. Това засяга всички европейски страни", добавя той.

На вота в Австрия гласуваха 78% от имащите право на глас. Около 30% от досегашните привърженици на Народната партия са гласували сега за крайнодясната партия на свободата. Тя успява да мобилизира и 16% от вота на негласуващите. При либералите пък са отишли част от гласовете на Зелените, както и част от гласовете на Народната партия. Социалдемократите запазват водещата си позиция в столицата Виена.

Съветът на ЕС ще обсъди на 10 октомври в Люксембург актуалното състояние на приложението на Шенгенското законодателство от България и Румъния. Това се посочва в програмата за работата на институцията за началото на следващия месец.