Собственичка на хоспис краде имотите на пациенти
Прокуратурата разследва мистериозна смърт и кремация на възрастни хора

70-годишната Юлияна Тончева е собственик на хоспис „Юлияна”, който се намира в столичния квартал „Бъкстон”. Справка в имотния регистър показва, че е придобивала имоти на болни възрастни хора, които били настанявани в хосписа. Според близките им това се е случвало чрез измама, показва разследване на Нова тв
Прокуратурата разследва случаите.
76-годишната Мария Думанова от София попада в „Юлияна” в края на 2022 г., след като изкарва тежък COVID-19. Възрастната жена няма деца, а съпругът ѝ и сестра ѝ са починали. Имала наследници, които са деца на нейни братовчеди. Мария притежавала много имоти - апартамент с площ 153 кв. м в столичния район "Оборище", 1/3 от огромен склад в подземието на същата кооперация, апартамент в „Сухата река”, бивша пивоварна в град Стамболийски и 1/3 от паркинг в центъра на София. За Мария се грижили неин съсед и наемателката на апартамента ѝ в „Сухата река”. След като я изписали от болницата, те двамата са я настанили в хосписа.
Съседът Емил Кьосев разказва, че хосписът бил препоръчан от частната линейка, която карала жената до болницата. И предполага, че това не е случайно.
Постепенно от хосписа ограничили контактите на Мария с хората,
които се интересували от нея, разказва дъщерята на неин първи братовчед. Разбрала за смъртта на далечната си леля много след това.
„Достъпът до нея започна да става доста ограничен. Казвали, че или е паднала батерията на телефона ѝ, или има някаква друга причина. Имало периоди, в които не позволявали нито да я чуят, нито да я видят”, казва наследничка на Мария.
Около два месеца след като постъпва в хосписа, на 14 януари 2023г., Мария Думанова умира.
Като причина за смъртта е посочена остра сърдечносъдова и дихателна недостатъчност. Въпреки че знаела, че има наследници, собственичката на дома - Юлияна Тончева, не ги потърсила. Обадила се само на съседа на възрастната жена, за да му съобщи, че Мария е починала и вече е кремирана, и то в Пловдив. Разрешението за кремация е издадено от д-р Илко Петков. Той не вдига телефона си. Съседът споделя, че има съмнения около смъртта на жената.
„Всички смятаме, че на нея ѝ е „помогнато” да почине по-бързо.
Явно са гледали да се отърват от тялото възможно най-бързо. Кремацията е извършена в Пловдив, защото в София, без документи от роднини, няма как да се случи”, казва наследничката.
Тончева е категорична: „Нищо не крия, има лекар, който удостоверява смъртта на тази жена и не само на нея. Аз не определям кой къде се кремира”.
От хосписа са изпратили документ до крематориума в Пловдив, според който Мария сама е изразила желание да бъде кремирана след смъртта си. Там обаче няма неин подпис, а свидетелите, които са се разписали, са Тончева, единият ѝ син и други служители.
Прави впечатление още, че на 13 януари 2022 г., когато се твърди, че Мария е изявила желание да бъде кремирана, по данни на близките ѝ тя въобще не е била в хосписа, а е настанена там почти година по-късно.
Юристът на крематориума в Пловдив обясни, че за първи път вижда такъв документ.
„Подобен вид декларация, изготвена в момента, за първи път виждам. Тя е направена така, сякаш хората, които са организирали въпросната кремация, са знаели, че някой ден може да възникне проблем и са искали по този начин да се застраховат. Първо, липсва подпис на починалата. Второ, не е ясно при какви обстоятелства тя е заявила, че иска да бъде кремирана. Не е ясно дали написалите документа са близки, или роднини. Те го изготвят и сами го подписват, без да е ясно дали тази жена въобще е била там. Не е ясно дали тя наистина е изразила волята си и какви са взаимоотношенията”, посочва Иван Тосков, адвокат на крематориума в Пловдив.
„Любопитното в случая е, че въпреки че подобен
документ не е нужен, по закон и по вътрешните правила на крематориума в Пловдив, те са го изготвили нарочно,
явно предугаждайки, че има нещо нередно”, допълва той.
Появява се и саморъчно завещание, според което месец преди да почине, Мария Думанова завещава цялото си движимо и недвижимо имущество на собственичката на хосписа Юлияна Тончева.
Наследничката на Мария казва, че възрастната жена се е страхувала да не бъдат отнети имотите ѝ по някакъв начин. Тя посочва, че възнамерява да заведе дело, тъй като смята, че е извършено престъпление.
„Категорични сме, че
на Мария ѝ е „помогнато” да почине и това завещание е написано под определено влияние - лекарствено или насилствено.
Докато е била в хосписа, е била упоявана, почти сме сигурни. Начинът, по който Мария е живяла, говори, че може би не е била в стабилно психическо състояние. Живяла е като клошар, а всъщност е имала доста пари в сметки”, казва още наследничката.
Така Юлияна Тончева се сдобива с огромен апартамент в центъра на София, друг в квартал „Сухата река”, 1/3 от склад с площ над 300 кв.м и бивша пивоварна до Пловдив. Справка в имотния регистър показва, че в началото на миналата година е успяла да продаде имота до Пловдив, по данни на наследниците - за 255 000 лв. Опитала да продаде и другия завещан от Мария апартамент, който се намира на ул. „Буная” в „Оборище”. Младо семейство дори превело 36 000 евро капаро на Тончева, но
банката отказала да им отпусне кредит заради наличието на наследници.
След като завели дело, Юлияна върнала капарото.
„За да блокираме действията ѝ, заведохме иск за имота на ул. „Буная”. Най-вероятно ще заведем и за всички останали”, казва наследничката.
Докато екипът на NOVA работи по случаите с имотите, придобити от Тончева, разбира, че тя е била косвено намесена и в предишно разследване, в което главен герой беше задържаната и освободена от домашен арест брокерка Ана Георгиева. Тогава Юлияна се опита да продаде апартамента на улица „Буная” и на подставено лице на NOVA. Това се случи през септември миналата година след уговорка за оглед на жилището, описано в онлайн обява. Целта беше да зададем въпроси на брокерката Ана Георгиева, която ни посрещна.
Прокуратурата разследва мистериозната смърт на Думанова,
както и дали тя е писала завещанието, с което Юлияна е наследила всичките й имоти.
Втори случай
Собственичката на хосписа взима апартамента и на друг възрастен мъж от София срещу договор за издръжка и гледане. Радослав Цветков е бивш адвокат и прокурор. Попада в дома след два инсулта. Първите няколко седмици изглеждал неконтактен, разказва дъщеря му, която не спирала да го посещава и плащала таксата всеки месец.
„Той беше в неадекватно състояние. Спеше. Едва на третия или четвъртия път, в който посетих татко, беше вече буден и пак говореше несвързано. В началото трудно ме разпозна. Юлияна тогава ми обясни, че бил в много тежко състояние, че не му оставало много време”, споделя дъщерята на Радослав.
Възрастният мъж нямал право да ползва телефон, а посещенията ставали само след предварително обаждане, разказва още дъщеря му.
„Започнах да се притеснявам и да усещам, че се случва нещо ненормално, защото когато аз се обаждах, за да искам да видя баща си, имаше седмици наред, в което ми беше казвано, че домът е под карантина. Започнали са да му внушават, че никой не желае да се грижи за него, нито да заплаща неговия престой, а единственият човек, който се интересувал от него, била Юлияна. Тя започна да ми обяснява как той не винаги искал да се види с мен. Не бил доволен от грижите ми за него”, казва още дъщерята.
В периода, в който е създала дистанция между бащата и дъщерята,
Юлияна е внушила на Радослав, че е изоставен от близките си.
Завела нотариус в дома, накарала възрастния мъж да подпише някакво пълномощно и прехвърлила сама на себе си жилището му в кв. „Младост” срещу договор за издръжка и гледане. Убедена, че се случва нещо нередно, при едно от посещенията си в хосписа, дъщерята на Радослав, записва разговора с него. Той й казва, че е разбрал, че тя има някакви проблеми, свързани с пари, и знае, че тя не може да се грижи за него. Дъщерята отговаря, че има разминаване в информацията и че не е отказала да плаща за хосписа.
„Тогава разбрах много неща, но за съжаление вече беше късно. А с това пълномощно, впоследствие разбрахме, че Юлияна е прехвърлила сама на себе си имота”, казва още дъщерята.
Юлияна отрича да има вина.
Седем дни след като Юлияна присвоява жилището на Радослав, дъщеря му го извежда от хосписа.
„Той ми каза: „Тати, мен ме е страх. Много ме е страх.”
Разплака се и ме помоли, ако мога да го изведа оттам”, казва дъщерята.
След рехабилитация възрастният мъж се възстановява и като бивш прокурор сам пише сигнал до прокуратурата.
В текста пише следното:
„Не знам какво се случваше в този хоспис, но имаше дни, в които по цял ден съм спал и не съм ставал от леглото и други, в които се чувствах в приповдигнато настроение. Даваха ми шепи хапчета да пия понякога. Един ден Юлияна ми заяви , че не ми остава много време след тези два инсулта и само тя била в състояние да се погрижи за мен. В замяна тя каза, че ще мога да остана в хосписа, а аз да й прехвърля апартамента, който притежавах, както и да й дам да тегли пари от картата, по която получавах пенсия, за да ми купувала скъпоструващи лекарства, които ми били изписани. Не знаех за какви скъпоструващи лекарства говори. Помня само, че дойде нотариус и ме накара да подпиша документи, които дори не можех да прочета, тъй като бях замаян. Нотариусът нищо не ми прочете какво подписвам.”
По случая е образувано досъдебно производство за измама в големи размери.
Изготвена е психиатрична и психологическа експертиза. Чака се и съдебно графическа експертиза, която не е готова заради високата натовареност на експертите, обясниха от софийската районна прокуратура. Междувременно Радослав Цветков умира.