Собственици на жилища в Рим гонят дългогодишни наематели заради краткострочни облаги
Средните заплати там са около 2000 евро на месец, а най-евтините апартаменти под наем започват от 1200 евро
Търсачите на апартаменти във Вечния град се тревожат, че търсенето им също може да е вечно с пресъхването на пазара на жилища за дългосрочно отдаване под наем в Рим, тъй като собствениците на имоти се стремят да извлекат печалба от краткосрочните наеми за богомолци в Свещената година за римокатолиците през 2025 г., предава Ройтерс.
Около 32 млн. туристи се очаква да пристигнат в италианската столица за юбилея и групи от имотната индустрия считат, че броят на апартаментите, които са преустроени за краткосрочно отдаване под наем, се е удвоил през миналата година.
Междувременно месечните наеми на жилищата, които са останали на пазара на дългосрочни наеми, са нараснали с около една трета през същия период.
„Не си спомням пазарът да е бил толкова затегнат. Удивителен е острият недостиг на налични жилища независимо от цената“, казва Давид Де Арче, брокер на недвижими имоти, специализиран в наемите, който работи в Рим от средата на 90-те години на миналия век.
Цената на малко студио в редица централни квартали на Рим е нараснала с най-малко 900 евро, сочат данни на консултантската компания Solo Affitti. Наемът на едностаен апартамент струва най-малко 1200 евро, а на двустаен – най-малко 1400 евро.
Средната местна заплата е под 2000 евро на месец след данъци, сочат изчисления на Ройтерс на база данни на правителството. Затова повишението принуждава много жители на Рим да се отдалечават още от градския център.
Джорджо Андриани бил силно притеснен, когато собственикът на жилището му прекратил през юли договора му за апартамента, в който живеел от 12 години, в бохемския римски квартал „Сан Лоренцо“. Поради големия ръст на краткосрочните наеми той установил, че дългосрочният наемен пазар на практика не съществува.
„Трябваше да направя избор – да напусна квартала си... или да напусна изцяло Рим“, казва Андриани.
Рим е световният център на католическата Свещена година, която започва на Бъдни вечер (24 декември) и продължава до 6 януари 2026 г. Католически богомолци, които пристигнат в града по време на юбилея, могат да получат специални индулгенции или опрощаване на греховете си, ако изпълнят някои условия.
Подобни юбилеи обикновено се случват веднъж на всеки 25 години. Рим набра милиарди евро държавни и европейски средства, за да обнови туристическите си забележителности, паркове и улици.
Донатела Петрини е сред собствениците на имоти в Рим, които се надяват да се възползват от юбилея. През юни тя изтеглила едностайния си апартамент в „Сан Лоренцо“ от пазара на дългосрочни наеми и го обявила на платформата за краткосрочни наеми Airbnb.
Петрини казва, че удвоила доходите си от отдаването на апартамента под наем, затова вероятно няма да се върне на пазара на дългосрочни наеми след Свещената година.
„Беше отлично, никога не съм имала пропуснато плащане. Ако продължи да върви толкова добре като сега, защо не?“, казва тя.
Airbnb съобщи, че не може да предостави данни за ръста на обявите на апартаменти в платформата си за Рим през 2024 г. в сравнение с предишни години. Компанията Solo Affitti счита, че най-малко 20 хил. имота са били добавени в Airbnb тази година, но допълни, че данните ѝ са неточни поради собственици на имоти, които не спазват правилата за регистрация на жилищата си.
Вестник Corriere della Sera съобщи през октомври, че около 40 хил. имота в Рим са обявени за отдаване под наем в Airbnb, в града живеят около 2,75 млн. души.
Проблемът с наемния пазар в Рим е особено свързан с католическия юбилей, но тази година в редица европейски градове имаше протести заради пазара на апартаменти за краткосрочен наем, които предизвикаха действия от някои власти.
Барселона обяви през юни, че планира да елиминира краткосрочните наеми, а депутати в Португалия обсъждат мярка за ограничаване на жилищата за отдаване под наем на туристи в жилищни сгради.
В Рим полицейските власти съобщиха през октомври, че са обискирали около 3000 апартамента за краткосрочен наем, обявени в града, и са наложили глоби на около 1100 от тях, тъй като работели извън правилата.
Италианското министерство на туризма започна да изисква от всички имоти за краткосрочен наем в страната да се регистрират в нова национална база данни за жилищата под наем през септември. Airbnb съобщи пред Ройтерс, че няма да приема обяви без подобна регистрация от началото на 2025 г., когато новите правила ще влязат в сила.
„Признаваме предизвикателствата, пред които са изправени историческите квартали в градове като Рим“, съобщи компанията в комюнике. „Очакваме с нетърпение да работим с местните ръководители в подкрепа на устойчивото настаняване“, допълни тя.
През септември Илария Доти се изнесла от апартамента, в който живеела от няколко години, и имала затруднения да намери нов. В крайна сметка открила жилище чрез приятел, но трябвало да плаща с 25% повече на месец.
„Преди цените бяха много по-ниски“, казва Доти, която работи в местната филмова индустрия. „Не можем да намерим жилище, тъй като всеки, който има налично, ще го отдаде само кратосрочно“, допълва тя.
Андриани, който е художествен директор, също намерил жилище. Но казва, че се притеснява от „културното обедняване“ на квартала си, тъй като все повече собственици на имоти се насочват към краткосрочните наеми.
„Ако си тръгна, на моето място ще дойдат туристи, които се сменят на всеки три дни. Иторията и куртурата на района няма да бъдат продължени“, допълва той.