Софиянски за стачката: Синдикалните шефове са неморални - стоят си по бюрата, а бутат работниците навън

Терзиев е прав, увеличението на заплатите на шофьорите може да счупи системата, увери екскметът

Новини
16:00 - 20 Май 2025
3114
Софиянски за стачката: Синдикалните шефове са неморални - стоят си по бюрата, а бутат работниците навън

Има нещо дълбоко неморално в тази стачка и това не се отнася за тези, които работят в градския транспорт, а за ръководствата на синдикатите. Те стоят на бюрата, получават заплата и държавна субсидия, а карат работниците да излизат. И логиката е: "Аз да съм добре, другите да са зле".

Така бившият кмет на София, до 2005 г., Стефан Софиянски коментира блокадата на София със спирането на градския транспорт, пред БНР.

Според него кметът Терзиев има основание да твърди, че увеличението на заплатите, с отпуснатите 15 млн. лв. от правителството, ще счупи системата:

"Всичко е въпрос на икономика и бюджет. Не знам синдикатите какво са правили, когато е приеман бюджета и параметрите са ясни в него. Има нещо дълбоко неморално в тази стачка и не се отнася до тези, които работят, а за ръководствата на синдикатите. Очевидно нещо е сбъркано, да се иска толкова голямо увеличение - бюджетът е сбъркан. Но сериозният пасив остава в ръководството на синдикатите, чието поведение откровено е неморално".

Той посочи, че правителството, след това на Иван Костов, е въвело система на финансиране на общините, в която намесата на държавата е доста по-голяма.

"За съжаление тази финансова независимост на общините все още не е постигната и проблемът трябва да реши конституционно да се обърнат финансовите потоци, общините да събират данъците. Тази система на държавата е по-скоро политическа, отколкото реално икономическа", коментира бившият кмет на София.

За премиера Росен Желязков и даването на 15 млн. лв., той посочи, че има много опит с работата в общината, но според Софиянски, "толкова драстично е разминаването, че за мен има нещо по-специфично, нещо извън чистото искане за повишаване на заплатите":

"Има една форма на рекет, казах от кого идва. И това не е върху общината, а върху хората. Тези на бюрата на синдикатите мислят ли за това нещо"?

Стефан Софиянски препоръча да се направят анализи и да се вдигнат цените на билетите и картите, за да се осигурят приходи, за да се гарантира увеличението на заплатите.

"Но не се е работило достатъчно и от двете страни – Столичната община, а и от страна на синдикатите са проспали параметрите на бюджета", смята някогашният кмет на столицата.

За него настоящият кмет Васил Терзиев не е главният виновник, но носи определена вина. 

"И аз носих, когато не се оправих с боклука и напуснах общината. Не прецених навреме проблема с боклука", призна си Софиянски.

Ако отново стане кмет, хипотетично, първо ще направи ревизия на ремонтите в централната градска част. 

"Сега се строи бавно и скъпо, трябва да бъде по-бързо и по-евтино. Продължителността на ремонт в центъра не трябва да е повече от 3 месеца, а ул. Шишман я правиха 4 години", посочи Софиянски.

На въпроса, защо не е направил референдум през 1997 г., когато беше служебен премиер, за влизането на България във валутен борд, той отговори: "Защото сега доларът щеше да е 10 000 лв."

Президентът внесе предложението за референдум за еврозоната в НС
Президентът: Новото мнозинство погази Конституцията, употребявайки председателя на НС
И посочи, че референдумът, поискан от президента Румен Радев, за еврозоната и еврото, е пълна грешка:

"Референдумът е инструмент в ръцете на слабите политици, които не могат да вземат решение и отговорност. Как се прегърнаха Станишев и Борисов за референдума за АЕЦ "Белене" и похарчиха 10 -12 млн. лв. и какъв беше резултатът? Никакъв! Ако президентът имаше аргументи да не въвеждаме еврото, да излезе, да ги каже и тогава хората да го подкрепят. Базисната грешка е, че се поставя влизането в еврозоната като политически проблем, а това е чист икономическо-финансов".