Средиземно море кипна, водите му достигнаха 23,86 градуса
Горещите мълни с рекордна интензивност засегнаха 62 на сто от площта му

Средиземно море преживя най-горещия юни, откакто се води статистика, с морски горещи вълни с „рекордна интензивност“, които засегнаха 62 процента от площта му, съобщи организацията Mercator Ocean International (MOI), цитирана от АФП.
Средната температура на повърхността на това затворено море, което се затопля по-бързо от останалата част на океана, достигна средна стойност от 23,86 градуса по Целзий през юни, като по този начин надмина предишния си рекорд от юни 2022 г. (23,72 градуса), сочат данните на MOI.
Почти целият Средиземноморски басейн (88%) е преживял температури над средните за юни, особено в западната си част, където са наблюдавани морски горещи вълни, „достигащи рекордни нива по интензивност, продължителност и обхват“, се казва в съобщението.
Така 62% от повърхността на Средиземно море са били засегнати от морски горещи вълни през юни 2025 г., „което е най-голямата площ, регистрирана досега“, уточнява MOI.
„Месец юни се характеризираше с наличието на топлинен купол над Европа, което оказа значително влияние върху Средиземно море с липсата на облаци и на вятър“, коментира океанографът Симон Ван Геннип по време на онлайн пресконференция, цитиран от АФП и БТА.
Морските горещи вълни могат да подхранват урагани и циклони, да увредят екосистемите и да причинят масово измиране на морски видове, припомни той, като уточни, че коралите, горгоните и двучерупчестите (особено мидите) са най-застрашените видове в Средиземно море.
Първата половина на 2025 г. също беше най-топлата, регистрирана някога в Среди