Старозагорската опера гостува в София с „Евгений Онегин”
В ролята на Татяна се изявява звездата на украинската оперна сцена Тамара Калинкина
На 28 октомври от 19.00 часа на сцената на Народния театър „Иван Вазов” Старозагорската опера ще представи за първи път в София своята забележителна постановка на операта „Евгений Онегин” от П. И. Чайковски. Гостуването е част от богатата юбилейна програма на театъра, посветена на неговата респектираща 100-годишнина.
Още с появата си на старозагорска цена през ноември миналата година, спектакълът на операта „Евгений Онегин”, с чиято премиера бе открито 53-то издание на уникалния по рода си Фестивал на оперното и балетното изкуство, предизвика възторга на оперните почитатели. Препълненият салон на Старозагорската опера в две поредни вечери и вълна от суперлативи определиха триумфа и възходящия път на една постановка, в която нейните създатели и блестящи изпълнители вложиха целия си творчески плам и талант.
Операта „Евгений Онегин” е може би най-играното руско заглавие в 99-годишната история на Старозагорската опера.
За първи път шедьовърът на П. И. Чайковски е поставен в Стара Загора през 1952 г., а последната постановка е с премиера през 1973 г. 50 години по-късно Старозагорската опера представи великолепието на руската класика в нов оригинален прочит. С предизвикателството се зае ентусиазиран и вдъхновен екип в лицето на режисьора Славчо Николов, художника Гендони, главния диригент маестро Ивайло Кринчев, хормайстора Младен Станев, хореография и пластика – Ромина Славова и Марсело Молина.
На 28 октомври софиянци и гостите на столицата ще имат възможността да се насладят на изкуството на възхитителен солистичен състав.
В ролята на Татяна ще се изяви звездата на украинската оперна сцена с възходяща международна кариера, солистката на Старозагорската опера Тамара Калинкина, която остави без дъх фестивалната публика в Стара Загора със своето изумително превъплъщение.
Певица с красив глас и покоряваща артистичност, Тамара Калинкина ще стъпи за втори път на сцената на Народния театър – зрителите със сигурност си спомнят нейното впечатляващо участие в програмата на „Концерта за мир” през 2022 година.
В ролята на Евгений Онегин ще се представи световно признатият румънски баритон Йонуц Паску – очакван и аплодиран в различни водещи баритонови партии в Старозагорската опера и на сцената на Софийската опера и балет. Изключителният бас Ивайло Джуров ще бъда Княз Гремин, а в ролята на Олга зрителите ще видят талантливата млада певица-солистка на Русенската опера Глория Пенчева.
Утвърденият тенор Николай Моцов ще изпълни ролята на Ленски.
Участват още Тереза Бракалова – в ролята на Филипевна, Добринка Койнова /Ларина/, Стоян Буюклиев /Мосю Трике/, Александър Милев /Зарецки/, Костадин Якшев /Гильо/, оркестър, хор и балет на Държавна опера-Стара Загора. Диригент Маестро Ивайло Кринчев.
В постановката на операта „Евгений Онегин” режисьорът Славчо Николов предава съвременни внушения на вечните теми за любовта, приятелството, верността, вложени в гениалните стихове на Пушкин и музиката на Чайковски.
„В нашия спектакъл основната тема е в пропуснатите възможности, да се замислим какво ни се предоставя от съдбата, как го приемаме за даденост - не го ценим и не го пазим. И когато го изпуснем започваме да страдаме за това, което сме изгубили.
Затова темата на спектакъла е „Няма по-голям Ад от ада на пропуснатите възможности“.
Така е и с нашите герои, всеки един от тях пропуска възможността си да се зарадва на това, което му е дадено. Онегин заради своята суета и его, Ленски заради прекалена скромност, Олга от кокетност, Ларина в послушание към догмите на семейството. Татяна и Гремин са тези, които се радват на момента, на това, което имат и притежават. И не случайно Татяна запазва честността си до край, тъй като тя успява да се наслади на това, което и притежава…” – споделя режисьорът Славчо Николов.
Искрящ акцент в постановката са оригиналния сценичен дизайн и изобилието от багри и лукс в костюмите, които са създадени от художника Гендони: „Когато създавах декора на операта „Евгений Онегин“ исках да направя личен и оригинален прочит на културната амалгама на Пушкиновата епоха. Исках да обгърна сцената с топлината на руски шал.
Потопих в тази мекота имперската белота на семпла класицистична колонада, която с изпъкналата страна на елипсовидно подредените колони да прикани щастливите от плодовете на своя труд селяни в дома на господарката Ларина. Семплата архитектура на декора оставя въздух за богатата цветност на костюмите, отразяваща емоционалната широта на руската провинция…”
Диригентът Ивайло Кринчев и музиката на Чайковски: „Във всяка моя интерпретация на музиката на Чайковски винаги съм търсил да открия онези силни драматични сблъсъци, разкриващи дълбочината на психологическите процеси в човешката душа. Това важи с още по-голяма сила в операта „Евгений Онегин”, заради гениалният текст на Пушкин. Не познавам друга музикално-сценична творба с толкова силен литературен първоизточник.
Бих я определил, като лирико-психологическа опера, в която при относително простия по замисъл и драматургия сюжет има изключително богатство и многостранност в изграждането на образите. Стремил съм се да пресъздам онази непрекъснатост на музикалното развитие, която е водила композитора до създаването на сцени-диалози, сцени-арии, като при това арията запазва пълната си завършена форма.
Вокалните линии са широко разгърнати и изключително мелодични. Партитурата е образец на типичната за Чайковски майсторска оркестрация с богата темброва палитра и солистични линии, предизвикателство за изпълнителските качества на всеки музикант.”