Светило в имунологията с важно предупреждение за преливането на плазма
Не трябва да се преливат антитела от тежко преболедували COVID-19, убеден е доц. Манев
Нидерландски учени са установили, че преливане на плазма от преживял тежко коронавирусна инфекция крие огромни рискове за болния, на когото се правят вливания. А българското светило в имунологията доц. Влади Манев, автор на над 100 научни публикации в световните журнали и притежател на 5 патента в специалността си, потвърди опасността.
Според него е абсолютно противопоказно да се използва реконвалесцентна плазма от тежко преболедували COVID-19 на страдащите в момента от усложнена инфекция пациенти, защото това крие големи рискове за реципиента.
Холандски учени са открили в плазмата на тежкоболни от коронавирус, освен антителата, и други антитела, които работят срещу макрофагите. При едно такова кръвопреливане може да се възбуди една цитокинова буря, която да доведе до усложнения, обясни доцентът. А въпросната цитокинова буря е едно от най-опасните състояния, за които и редакцията на Lupa.bg алармира от началото на пандемията като потенциални животострашаващи развития на коронавируса.
Центровете за плазма в страната трябва да бъдат уведомени за това откритие и да отказват да приемат плазма от пациенти с тежък COVID, категоричен е доц. Манев. Освен това преливането трябва да се случи до седмия ден от появата на симптомите.
"Наскоро се установи, че коронавирусът има и още един рецептор, с който прониква - невропилин. Той създава възможности за анестезия на организма", обясни доц. Манев. По този начин хората, които нямат никакви симптоми на COVID-19, не разбират, че са болни, докато не стане прекалено късно.
Манев смята, че здравното министерство сериозно трябва да се замисли за механизъм, чрез който карантинираните вкъщи пациенти да правят допълнителни изследвания, за да се ограничат случаите на усложнения от болестта.