Удължават продължителността на живота с 30%
Експериментите с мишки са дали обещаващи резултати за терапията, а тестовете с хора могат да започнат съвсем скоро

Учени в Европа тестваха терапия против стареене върху мишки и откриха, че тя удължава живота им с около 30%. Освен това животните остават здрави по-дълго, с по-малко хронично възпаление и по-късно начало на рак.
Терапията включва два медикамента - рапамицин и траметиниб. Те вече се използват за лечение на различни видове рак при хората. Рапамицинът често се използва и за предотвратяване на отхвърляне на органи и е показал потенциал за удължаване на живота при животни в предходни изследвания. Траметинибът, от своя страна, е
доказано, че удължава живота на плодови мушици, но досега не беше ясно дали това важи и за по-големи животни.
Затова изследователи от Института "Макс Планк" в Германия решават да проверят как двата медикамента - поотделно и в комбинация - влияят на продължителността на живота на мишки.
Както се очаквало, рапамицин сам по себе си удължава живота на мишките с 17 до 18%. Траметиниб също не е за пренебрегване - дава 7 до 16%. Но в комбинация, мишките живеят с цели 26 до 35% по-дълго.
И не само това — животът им не е бил изпълнен с болести.
Комбинацията забавя растежа на тумори в черния дроб и далака, намалява възпаленията, свързани със стареенето, в мозъка, бъбреците, мускулите и далака. Животните остават по-активни на стари години, с по-ниско телесно тегло и по-бавно влошаване на сърдечната функция.
Въпреки впечатляващите резултати,
не трябва да очакваме, че просто ще пием хапчета и ще живеем до 130 години.
Най-обещаващото в случая е потенциалът за подобрено качество на живот в напреднала възраст.
"Не очакваме същото удължаване на живота при хора, каквото наблюдавахме при мишките, но се надяваме, че тези лекарства могат да помогнат на хората да останат здрави и без болести по-дълго в напреднала възраст," казва генетичката Линда Партридж, съавтор на изследването.
Тя допълва, че предстоят още изследване при хора,
за да се разбере при кого и как тези лекарства могат да бъдат полезни.
В проучването стотици мишки са получавали редовни дози от едното лекарство или от комбинацията от шестмесечна възраст до края на живота си. Докато всяко от лекарствата самостоятелно дава положителен ефект,
най-добри резултати се постигат при комбинираното лечение.
Приемът на лекарствения коктейл увеличава средната продължителност на живота с 34,9% при женските мишки и с 27,4% при мъжките.
Изследователите отбелязват, че ефектът не се дължи просто на по-висока доза, тъй като двете лекарства действат върху една и съща сигнална верига (Ras/Insulin/TOR), но на различни места по нея. Генната експресия показва уникални промени, които се появяват само при комбинираното приложение.
Важно е, че не са наблюдавани допълнителни странични ефекти,
освен известните за всяко от лекарствата поотделно.
Клинични изпитвания върху хора могат да започнат сравнително скоро, тъй като и двете лекарства вече са одобрени за употреба при хора в САЩ и ЕС, а някои изследвания вече подсказват възможно забавяне на старостта. Например, рапамицин удължава фертилността на жени в перименопауза с до пет години, според едно скорошно проучване.
Изследването е публикувано в списанието Nature Aging.