Унгария поема п редседателството на ЕС , България в Шенген е сред приоритети ѝ

В момент на учредяването на новия Европейски парламент, при сложни отношения с Европейската комисия и все по-усложняваща се геополитическа обстановка

ЕС
08:55 - 01 Юли 2024
1788
Унгария поема председателството на ЕС, България в Шенген е сред приоритети ѝ

Унгария поема от днес шестмесечното председателство на Съвета на ЕС с мотото "Да направим Европа отново велика" в момент на учредяването на новия Европейски парламент, при сложни отношения с Европейската комисия и все по-усложняваща се геополитическа обстановка.

Унгария поема председателството, докато е под ударите на чл. 7 заради проблеми с върховенството на закона по решение на Европейския парламент още от 2018 година. Същевременно задействането му не беше активирано докрай с отнемане на правото на глас на Унгария в Съвета на ЕС, въпреки настояването на Белгия, чието председателство изтече.

Унгария си поставя седем водещи задачи, сред които са укрепването на европейската отбранителна политика, продължаването на процеса на разширяване на ЕС, противодействие на незаконната миграция, преговори по европейските политики на сближаване и земеделие.

Будапеща отбеляза, че ще се стреми до края на годината да отпаднат шенгенските сухопътни граници за България и Румъния. Председателството определи този въпрос като една от водещите задачи за следващите месеци. Приключването с този въпрос е приоритет за нас, заяви в края на юни унгарският постоянен представител в ЕС посланик Балинт Одор.

За разширяването на ЕС той посочи, че стремежът на Будапеща е да се постигане възможно най-голям напредък със страните от Западните Балкани, да започнат преговорите по същество с Албания, да се отбележи напредък със Северна Македония. По неговите думи Унгарското председателство е готово да бъде домакин на среща ЕС-Западни Балкани.

Според посланика може да се очаква, че председателството ще работи за приемане на необходимите решения, свързани с Украйна и Близкия изток.

Унгарският премиер Виктор Орбан среща неприязън сред по-голямата част от страните членки на ЕС заради спорните си позиции по отношение на руската агресиs в Украйна, както и налагането на вето върху повече от решенията, свързани с помощта за Украйна. Последното от тях е върху Европейския механизъм за подкрепа на мира в размер на 6.5 млрд. евро. Символичен е и фактът, че датата на визитата на колегиума на комисарите в Будапеща все още не е оповестена при положение, че това е обичайна практика в началото на всяко ротационно председателство.