Успение Богородично е - празник на милосърдието

Новини
08:00 - 15 Август 2019
6554
Успение Богородично е - празник на милосърдието

Днес е Успение Богородично или Голяма Богородица - един от най-големите християнски празници, честван и от православни, и от католици. Този ден се свързва със смъртта на Божията майка или на успението й. В почти всички храмове в страната големият празник се отслужва тържествена Света литургия.   

Според преданието, в този ден апостолите се събрали от местата, където проповядвали, за да се простят със Света Богородица и да погребат тялото й.

Светото писание разказва как в този ден Божията майка, на 64-годишна възраст, напуска земния живот и отива при сина си Исус. Три дни преди смъртта й, Архангел Гавраил й съобщава, че Бог е пожелал да я вземе в царството си, за да е вечно с него.

Последното желание на Света Богородица е да види Светите апостоли заедно. Като по чудо, те идват пред портите на дома й в Йерусалим. Три дни след това сам Исус Христос в небесна слава, обкръжен от ангелски ликове и светци, слиза от небесата за душата на Света Богородица.

Девата е погребана в пещера край Гетсимания, като входа й е затворен с камък. Когато няколко дни по-късно го отварят, за да се поклони пред светицата закъснелият апостол Тома, намират само плащеницата й.

Мнозина в нощта срещу празника преспиват на свято място, молят се за здраве и благополучие, споделят най-силните си желания, като се надяват с помощта на благословията на Богородица то да се сбъдне.

Едно от светите места е в с. Арбанаси в манастира „Света Богородица“, където в църквата „Успение Богородично”, се намира една от чудотворните икони на Богородица, която според преданието помага на бездетните да заченат. На този празник там пристигат и много болни, молещи се за изцеление. Поверието гласи, че само тези, които първи зърнат иконата на сутринта, могат да измолят чудото.

На Голяма Богородица, след тържествена литургия в църквата, се освещават обредни хлябове, които жените раздават за здраве и за починалите близки. На празника роднините се срещат и правят жертвоприношение - курбан за живот, за здраве, за плодородна година, против премеждия и болести. Традиционни ястия на трапезата са прясна питка, украсена с орнамент, пиле каша, варено жито, царевица и тиква. Прието е да се ядат диня и грозде.

Поверието казва да се избягва докосването на всичко червено, за да не стават ялови младите булки. Вярва се, че Богородица помага на бездетни жени да се сдобият с рожба. Затова на празника Успение Богородично младите булки и невестите без деца носят дарове - домашно изработени кърпи, престилки, чорапи, цветя, и ги поставят под иконата на светицата.

На този ден имен ден празнуват Mария, Mариaнa, Mариянa, Mариo,  Деспинa. Варна, Несебър, Стражица и Ихтиман отбелязват своите официални празници. Специален е и денят за историческото селище Арбанаси.

Знаковият ден бе отбелязан още в навечерието му в сряда в много храмове в страната. Хиляди се включиха в литийно шествие с чудотворната икона на Света Богородица в Несебър.  Множеството, предвождано от Сливенския митрополит Йоаникий  започна от древните порти, мина през централните улици в Стария град, за да стигне до “Успение Богородично”, където се съхранява реликвата. Копие от „Черната Богородица” бе подарена на папа Франциск по време на гостуването му в България, пред нея, на площад „Св. Александър Невски” той произнесе молитвата си „Царица Небесна”. Светинята е покровителка на Несебър.