Валери Найденов: Няма смисъл от референдуми без мажоритарни избори
Ако елитът се усеща застрашен, той дава указания на своите привърженици да не гласуват

Да речем, че парламентът допусне референдум за еврото и народът убедително поиска отлагане. Според действащия закон за референдума обаче активността трябва да бъде колкото е на последните парламентарни избори. Един глас по-малко и резултатът не е задължителен, а според тълкуването, което му придават депутатите - изобщо не трябва да му се обръща внимание. Това написа доайенът на родната журналистика Валери Найденов във фейсбук.
Уви опитът на България и другите страни показва, че на референдумите актгивността по правило е по-ниска и няма никакви изключения. Нещо повече, ако елитът се усеща застрашен, той дава указания на своите привърженици да не гласуват. Това автоматически сваля активността още повече и референдумът се оказва невалиден, невъзможен и една фикция.
Как може да се поправи това? Като се промени законът и прагът за активността се свали надолу. Да но вече няколко парламента отказаха да го направят. Защо? Защото "избраните" с партийно-листовата система депутати са пряко назначени от своята партийна върхушка, те изобщо нямат избиратели и некога не се съобразяват с техните желания и интереси. А и шизбирателите не знаят кой всъщност е техният представител. За да има реални референдуми в България, първо трябва да се въведе мажоритарна избирателна система, каквато народът вече поиска на референдум. Това е вратата, през която трябва да се мине. По това трябва да оценяваме дали радикалните партии и политици наистина искат референдум или само будалкат народа, за да получат повече власт и пари.