Вдигат таксите за българско гражданство?
Последните изменения са от 2007 г., две от тях не са пипани от 1998 г.

Увеличение на таксите, които се събират в производствата по придобиване и възстановяване на българско гражданство, предлагат от Министерството на правосъдието. Промяната в тарифата към Закона за държавните такси за таксите, събирани от съдилищата, прокуратурата, следствените служби и Министерството на правосъдието е публикувана за обществено обсъждане, което ще продължи до 5 май.
В мотивите се посочва следва, че последното изменение на повечето такси е от 2007 г., а за две от тях не е правена актуализация от 1998 г.
"Към настоящия момент таксите са изключително ниски. Например, най-масовата такса по молби за придобиване и за възстановяване на българско гражданство от лица, на които родителите или единият от родителите е български гражданин или е от българска народност, е 30 лева, пише в мотивите.
Затова сега се предлага тя да се увеличи 10 пъти и да стане 300 лв. Тази за малолетни, непълнолетни и за учащи до 26-годишна възраст се увеличава от 10 на 100 лв. За всички останали, които искат да станат български граждани, таксата в момента е 100 лв., а се предлага да стане 1000 лв.
Друго предложение е по молби за освобождаване от българско гражданство и за издаване на удостоверения за гражданство вече да не се събират 50 лв., а 250 лв.
Двойно скачат и сумите за удостоверенията за придобиване или възстановяване на българско гражданство или за издаване на дубликати в изпълнение на указ. В момента хората с родители с българско гражданство или народност плащат за тази услуга по 50 лв., а се предлага сумата да е 100 лв. За удостоверения, издавани във връзка с промени в гражданството по допълнителни укази, с които се изменят вече издадените таксата става от 10 лв. на 20 лв.
В мотивите се посочва още, че високата обществена значимост на института на гражданството се обосновава и от броя на регистрираните в Министерството на правосъдието молби за промяна на гражданството, както и от броя на уважените такива.
Лицата, подаващи молби за промяна на гражданството, са около 23 000 годишно, а уважените – средно около 13 400 годишно, казват авторите на проекта. Те подчертават, че през този дълъг период, от 2007 г. досега, през който не са пипани таксите, са настъпили "важни външно-политически промени в България, които намират пряко отражение по отношение на гражданството в дългосрочен план.
От Министерството на правосъдието напомнят, че с присъединяването на България към Европейския съюз от 1 януари 2007 г. всеки български гражданин придобива европейско гражданство с произтичащите от това последици, като една от най-важните е свободата на движение и пребиваване.
На 30 декември 2023 г. Съветът на Европейския съюз постигна съгласие да премахне контрола по вътрешните въздушни и морски граници с България и Румъния, а на 12 декември 2024 г. Съветът взе решение за премахване на проверките на лица и по вътрешните сухопътни граници с двете държави и между тях. В резултат на това от 1 януари 2025 г. България и Румъния са пълноправни членове на Шенгенското пространство, се посочват в мотивите предимствата на българското гражданство.