Ветото над изборния кодекс - отхвърлено

Остава хибридното гласуване - и с хартия, и с машини

Топ
12:18 - 08 Октомври 2020
1537
Ветото над изборния кодекс - отхвърлено

Със 124 гласа „за“, 89 „против“ и нито един въздържал се депутатите приеха отново промените в Изборния кодекс и така отхвърлиха ветото на президента над смесеното машинно и хартиено гласуване на следващите избори.

Дебатът в парламента продължи над два часа и половина, а спорът между управляващи и опозиция се разгоря най-вече около машинния вот и опасността от фалшифициране на бюлетини и протоколи при хартиеното гласуване. Ветото обаче засягаше и промените в протоколите, както и прехвърлянето на отговорността на ЦИК за купуването на машини за гласуване, а също и провеждането на референдуми по теми от компетенцията на ВНС. Тези теми така и останаха незасегнати от депутатите в пленарната зала днес.

Президентското вето бе отхвърлено и вчера в правната комисия на НС и още тогава БСП и ДПС се обявиха против новите промени в ИК. Множество обвинения за опити да манипулира следващите парламентарни избори получи ГЕРБ от левицата.

"Защо тези аргументи, които вие изтъквате са валидни сега, а не преди година, когато приехте, че изцяло машинно гласуване ще има. Защото тогава излъгахте нас и българските граждани", попита зам.-шефът на НС от БСП Кристиян Вигенин. "След няколко месеца отново ще се отвори ИК и изцяло ще се премахнат машините, защото няма да могат да бъдат доставени. Целите да няма яснота в изборния процес. Вашата цел е именно това да имаме много неясни избори със сгрешени протоколи. Избори, които ще загубите, но ще имате основание да обжалвате“, добави Вигенин и обвини управляващите, че ако има изцяло машинен вот, "няма да могат да носят чували с фалшиви бюлетини".

Радостин Танев от ГЕРБ отвърна с въпрос към опозицията кога е ходила сред хората, за да ги попита лично дали не желаят да гласуват с бюлетини. Въпросът му бе подкрепен от председателката на парламента Цвета Караянчева. „Въвеждането на хартиената бюлетина е по желание на избирателите. В офиса на ГЕРБ в Кърджали идват много избиратели на БСП и ми казват: „Г-жо Караянчева, моля ви вразумете ги тези нашите да не гласуваме само на машини“, каза тя.

Председателят на културната комисия Вежди Рашидов направи разграничение между народа и неговото желание за машинния вот. „Не подценявайте българския народ. Българските граждани не са само тези, които са на жълтите павета. Те са и онези на строителните площадки, онези в болниците, инженерите, онези, които сега са на работните си места също са българските граждани", каза Рашидов, като подчерта, че в последните дни се чува гласът само на тези на площада, но не и на тези, които всеки ден са на работа.

Без аналог, в нито една европейска страна е броят на сгрешените протоколи, който има на избори в България, посочи пък социалистът Филип Попов. 466 хил. са невалидните бюлетини на предишните избори, подкрепи твърденията му Драгомир Стойнев. Много от недействителните бюлетини са плод на нечии инструкции, подчерта пък Крум Зарков.

Шефката на правната комисия Анна Александрова представи кратки данни от последните избори с машини - малко над 3% са недействителни бюлетини, 158 000 избиратели са гласували с машини, което пък е 7% от избирателите, посочи тя. "Как бихте обяснили това на избирателите? Как ще гласуват, ако вие им отнемете това право?", попита тя опозицията.

От ДПС откриха посочиха, че проблемът с недействителните бюлетини се крие в преференциите. „Невалидните бюлетини са защото някои решиха, че преференциите са нещо много добро. Не са! Ние искаме машинното гласуване да влезе в следващите избори. Действията на избирателните комисии пораждат недоверието в изборния процес, защото искаме 100% машинно гласуване, за да няма съмнения при броенето на секционните избирателни комисии. Ще се брои пак на ръка и ще имаме пак същите дефекти“, каза Йордан Цонев и поиска да се въведе машинното броене на бюлетините, както и отговорността над изборния процес да не е на ЦИК. Той предупреди също, че може следващите избори да не бъдат признати от някои партии.

Александър Ненков от ГЕРБ оспори данните за над 400 хил. недействителни бюлетини, които представи Драгомир Стойнев в заседанието. Те не били от последните избори, а от изборите през последните 4 г. „Нелепо ми звучи, че 466 хил. невалидни бюлетини остава впечатление, че са за БСП, но те са за всички партии. Понякога се правят неумишлени грешки и това съм го виждал многократно. А не съм бил привърженик на машините, но аз съм гласувал за тях по начинът, по който ги приехме преди година. Тайната на вота няма как да е по-защитена от гласуването на хартия“, каза Александър Ненков от ГЕРБ и обясни, че управляващите носят отговорност за следващите избори и затова партията не е готова на радикални промени в изборните правила.

„Понякога най-висшата съдебна власт е равна на висша несправедливост и тук понякога съдебната власт взема несправедливи решения. Така че да не се концентрираме само върху водещата партия“, каза Славчо Атанасов от "Обединени патриоти" и добави, че самият той подкрепя машинното гласуване, но то крие много недостатъци.

3 са проблемите в политическата обстановка, подчерта лидерката на БСП Корнелия Нинова. "Отново ще провеждаме избори и отново мнозинството прави промени в последния момент. Многократно сме били осъждани за тази порочна практика, а това създава несигурност в администрацията. Вторият проблем, изборите в България се фалшифицират и манипулират. Почти 466 хил. недействителни бюлетини, в отделни секции са 90% през 2019 г. на местните избори. Половин милион българи са били оставени без глас и то заради машинации. Залагате условията за това в закон. Корупцията е залагане в закон. Сега правите същото в изборните правила, каза председателката на БСП Корнелия Нинова и се обърна към всички избиратели с призив за масово гласуване на следващите парламентарни избори.

Вече започваме да се разделяме на идеологически принцип за това кой иска хартиено и кой машинно гласуване, подчерта Тома Биков от ГЕРБ и обърна внимание, че дори в САЩ , където се гласува с машини, от години се води дебат за премахването на машините, защото е много лесно за манипулиране на вота.