Вижте кои "полезни" храни са пълни с пестициди

Икономика
19:18 - 22 Септември 2021
10327
Вижте кои "полезни" храни са пълни с пестициди

Във всички плодове и зеленчуци се срещат остатъчни количества от пестициди, но се оказва, че някои от храните имат склонност да абсорбират по-високи количества. Така консумирането на ябълки например може да се окаже по-опасно от това на авокадо или лук.

Какво е пестицид?

Пестицидите са отровни химични вещества, създадени специално за борба срещу вредителите. Наименованието им произлиза от латински "pestis" - чума и "cideo, ere" -убивам, обясняват от "Активни потребители".

Според анализ на около 87 000 теста се оказва, че някои плодове и зеленчуци са „по-заразени" от други. Така хората биха могли да намалят с около 80% консумацията на остатъчни количества от пестициди, ако избягват да консумират плодовете и зеленчуците с най-лоши показатели. Ако човек се храни с 12-те най-замърсени плодове и зеленчуци, той поглъща средно на ден около 10 различни пестицида.

Най-добрият вариант би бил, ако потребителите се насочат към биологичното земеделие, където пестициди не се използват. Но тъй като това е все още непостижимо, имайте предвид, че ябълки, целина, нектарини, ягоди, череши, къдраво зеле, маруля и грозде са сред храните, в които са открити най-високи количества пестициди. От другата страна на таблицата се намират лук, авокадо, ананас, манго, киви, патладжан, броколи, домат, диня, грейпфрут и т.н.

Вреди от пестицидите

Последици от попадане на пестициди в човешкото тяло се свързват с:

- Негативен ефект върху нервната система

- Проблеми с кожата, очите и белите дробове

- Вреден ефект върху хормоналната система

- Канцерогенност

Плодовете и зелевнчуците с най-високо съдържание на пестициди са прасковите, следвани от ябълките, чушките, целината, ягодите, черешите, марулята, морковите, крушите, спанака и тиквата.

Най-малко отрови има в лука, авокадото и царевицата.

Децата са изложени на най-висок риск

Здравето на децата е изложено на особено висок риск, тъй като метаболизмът, физиологичните и биохимичните процеси при децата са различни от тези на възрастния човек. Организмът им в по-малка степен може да неутрализира вредните химически вещества и това увеличава рисковете за здравето им. Нервната система, мозъкът, репродуктивните органи и ендокринната система на децата могат да бъдат трайно увредени.