Яница Петкова, “Галъп“: Избирателната активност е повод за тревога

Този път столицата беше по-активна в гласуването

Новини
10:04 - 03 Октомври 2022
4480
Яница Петкова, “Галъп“: Избирателната активност е повод за тревога

“Това, което постави много неизвестни пред изборите, е именно фактът, че голяма част от хората не бяха решили за кого да гласуват, а още по-голяма част не бяха решили дали изобщо ще отидат. Това е причината, поради която картината не позволяваше максимално голяма точност.

Можем да заключим, че няма изненади в резултатите от изборите. Очакваше се тази подредба“, казва в ефира на “Нашият ден“ Яница Петкова, социолог от “Галъп Интернешънъл“ и допълва: “Има някои не толкова добри новини за нашето общество и някои поводи за тревога, като намаляващата избирателна активност.

Друга важна тема е гласоподаването сред най-младите, което отново е сравнително ниско. Запазва се тенденция на нисък интерес“.

“В целия ЕС наблюдаваме една тенденция за коренно различен парламент, ако се вземат само гласовете на младите и ако се вземат гласовете на останалата част. Парламентът на младите е с водеща сила ПП, ДБ – това са партиите с най-голям младежки вот. Има силен младежки вот и сред избирателите на ИТН. Макар че тази партия срина своята подкрепа. Ако погледнем техният вот, делът на младите е доста висок“, посочва още тя.

“Има обяснение за това – от една страна, има някаква надежда за промяна. Младите са склонни да подкрепят различни нови партии. Виждаме, че техният вот прелита към някакви партии, които се появяват в последните години.

Те не са склонни да гласуват за т.нар. партии от статуквото.

Имахме един по-висок вот сред младите през пролетта на миналата година, но този вот постепенно се върна в рамките на традиционното ниско. По първи наблюдения ми се струва дори и по-ниско. Има разочарования сред тях, затова е и този отлив за гласоподаване“, казва още Петкова.

Образователен статус

“По традиция по-високо образованите гласуват за по-десни либерални партии. В това отношение е висок вота сред хората с висше образование за “Демократична България“, а също и за “Продължаваме Промяната“, макар че тя показа една различна идеологическа ориентация.

И сред тях гласоподавателите с висше образование са един по-висок процент, който си струва да се отбележи“,

казва Петкова в интервю за БНР и допълва:

“По-важното в случая е да разгледаме малко вота по населено място. Ако погледнем структурата на гласуването за отделните партии, ще видим, че най-висок е делът на гласоподавателите на ДБ, които живеят в столицата. Висок е делът и на гласоподавателите на ПП, които живеят в столицата.

И в това отношение имаме една разлика между столицата и останалите населени места, която на пръв поглед прави впечатление“.

Столицата

“Този път столицата беше по-активна в гласуването от предишните няколко избора. В следобедните часове имаше едно активно гласоподаване в София, което не наблюдавахме в миналите и по-миналите избори. Струва ми се важно да се отбележи, че имаше някаква мобилизация в края на деня“, казва още социоложката.