Йотова в ЮНЕСКО: В свят на омраза образованието и културата чертаят пътя ни напред

По повод 30 години пълноправно членство на България в Международната организация на Франкофонията в Париж се състоя концерт-спектакъл на български изпълнители

Култура
09:50 - 12 Декември 2023
2605
Йотова в ЮНЕСКО: В свят на омраза образованието и културата чертаят пътя ни напред

Под патронажа на Илияна Йотова и по повод 30 години пълноправно членство на България в Международната организация на Франкофонията в Париж се състоя концерт-спектакъл на български изпълнители, посветен на Едит Пиаф.

 „Мощна е силата на познанието и културата, особено в днешния свят на омраза, разделение, войни те ни обединяват и чертаят пътя напред. Аз съм горда, че принадлежа на българския народ, роден от просветата и културата, които превърнаха България в духовна империя."

С тези думи вицепрезидентът Илияна Йотова приветства гостите на концерт-спектакъла на български изпълнители „Живот в розово", който се състоя в Париж в централата на ЮНЕСКО – организацията на ООН за образование, наука и култура, съобщиха от прессекретариата на президентството. Спектакълът, посветен на 60 години от загубата на световноизвестната певица Едит Пиаф, бе част от честванията под патронажа на Илияна Йотова за 30-годишнината от пълноправното членство на България в Международната организация на Франкофонията. С концерта под патронажа на вицепрезидента, на вицепремиера и министъра на външните работи и на френската Национална комисия за ЮНЕСКО се отбелязаха и 40 години от вписването на първите четири български обекта в списъка на световното наследство на ЮНЕСКО и 20 години от приемането на Конвенцията за нематериално културно наследство.  

В приветствието си Илияна Йотова определи като един от най-сериозните избори в демократичната история на България присъединяването й към Международната организация на Франкофонията. „Горда съм, че България е първата славянска страна, която се присъедини към организацията и допринесе за разширяването на политическото и регионалното измерение на Франкофонията", заяви вицепрезидентът. Тя подчерта своята убеденост в силата на франкофонската общност – пространство не само на общ език, а преди всичко на споделени идеи, на общи обществени и политически цели, на общи ценности като мир, демокрация, солидарност, защита на човешките права. „В размирния свят днес гласът на организацията и на всички, които споделяме тези ценности, трябва да се чува още по-силно", подчерта вицепрезидентът.  

По думите й франкофонската общност помага да се намерят съмишленици за смели идеи и каузи.

„Най-важната кауза за мен е да изграждаме знаещи млади хора, личности с критичен поглед към света, отворени към различните култури. Именно културата, която формира нашата идентичност, е тази и която ни свързва най-силно. Затова избрахме да посветим този концерт на 60-годишнината от загубата на символа на Франция Едит Пиаф, да почетем врабчето с неземния глас, което принадлежи на целия свят", заяви Илияна Йотова. „Най-ценното съкровище, което ни остави Пиаф, е нейната житейска философия „Не, не съжалявам за нищо", отбеляза вицепрезидентът.  

Йотова завърши приветствието си с думи на философа Цветан Тодоров, прекарал по-голямата част от живота си във Франция. „Вярвам в тая традиционна ценност, която е образованието", казваше той. Силно послание, върху което си струва да се замислим", призова вицепрезидентът.  

Спектакълът „Живот в розово" – дело на Вера Шандел и Ангел Заберски трио под сценографията на Марияна Арсенова, беше приет с широко одобрение от публиката, сред която бяха и наследници на Едит Пиаф. Помощник генералният директор на ЮНЕСКО Антони Оеменг-Боама също отправи приветствие към присъстващите.