Юлиан Вергов или Деян Донков – кой ще е Путин в Народния театър?

Режисьорът Галин Стоев "съди" руския президент в политическата драма „Хага” по пиесата на украинката Саша Денисова

Култура
15:05 - 11 Юли 2023
6171
Юлиан Вергов или Деян Донков – кой ще е Путин в Народния театър?

Хагският трибунал ще се пренесе на сцената на Народния театър, за да произнесе своята присъда срещу Владимир Путин. Преди няколко месеца Международният наказателен съд издаде заповед за арест срещу руския президент заради военни престъпления, извършени спрямо деца, отвлечени насилствено от Украйна в Русия сред руската инвазия през февруари 2022 г.

Тази трагична история слага началото на пиесата на украинката Саша Денисова „Хага”, която режисьорът Галин Стоев ще постави през есента в Народния театър. Това ще е и първият премиерен спектакъл от новия сезон през 2023/2024. Репетициите вече започнаха, а премиерата е предвидена за 19 септември. „Хага” е и първата постановка, с която Народният театър слага началото на т.нар. политически театър на сцената си.

„Хага“ е фантазия, родена в главата на момиченце, което си играе в руините на познатото си ежедневие, унищожено от войната.

Детското въображение разиграва на сцената Хагски трибунал срещу военните престъпления, в който банално-митични персонажи очакват своя процес. Пиесата на украинската авторка Саша Денисова е гротескна, смешна и зловеща фантасмагория, базирана на реални събития и хора, свързани с войната в Украйна.

В Народния театър текат усилени репетиции на "Хага"

В текста се преплитат елементи от политическата и идеологическа реалност, фрагменти от документални военни истории и семейни трагедии. През този своеобразен лабиринт режисьорът Галин Стоев превежда зрителите, за да им даде възможността да изследват границите на собственото си разбиране за добро и зло. Точно както прави едно дете, принудено от обстоятелствата да стане възрастен, разказват от Народния театър.

В постановката играят 15 актьори, 10 от тях са в ролите на реални личности - Политбюро на Руската федерация. Кой ще влезе в ролята на Владимир Путин все още се пази в тайна. Възможно е това да е или Юлиан Вергов, или Деян Донков, които са част от силния актьорски екип на спектакъла.

Ако Галин Стоев търси визуална прилика между актьора и Путин, то в този случай спокойно може да се довери на един от двамата, които със синьо сивите си очи и късата русолява коса биха могли да влязат в кожата на руския политически злодей.

В зависимост от режисьорката концепция обаче и друг от мъжете актьори в спектакъла би могъл да се превъплъти в Путин.

В „Хага” участват и София Бобчева, Илиана Коджабашева, Васил Драганов, Явор Вълканов, Христо Петков, Димитър Николов, Велислав Павлов, Радена Вълканова, Радина Кърджилова, Дарин Ангелов, Христо Терзиев, Стелиан Радев и Пламен Димов.

В ролята на детето е Кремена Деянова – студентка трети курс. „Има една млада актриса, която ще бъде от утрешните звезди на българския театър и българското кино. Тя играе детето в постановката“, коментира режисьорът. 

 Снимка: Божидар Марков

„На сцената на Народния театър ще бъде разигран един въображаем процес в Хага – срещу военните престъпления и престъпленията срещу човечеството.

За мен е важно с този спектакъл да насърчим обществения дебат за това какво е зло и какво е добро, но не в контекста на вечните ценности – сякаш нищо около нас не се случва. Светът не е същият, а „Хага“ е възможност да сложим пръст в раната, която е тук и сега“, коментира Галин Стоев.

Според него днес театърът е едно от малкото места, където все още легално е позволено да се проведе дебат за войната. Подобен дебат посредством спектакъл дава възможност заедно да преживеем нещо много съкровено, което да е свързано с поетична реалност, с усещане за метафизика, но и задължително да ни връща тук и сега, смята режисьорът. 

„От години получавам покани и от Народния театър и от други театри. Обикновено поканите са „Ела да направиш нещо при нас“. С „Хага“ е различно. „Хага“ е текст, написан от украинка, която през голямата част от живота си живее в Москва и е направила кариерата си в Москва. След 24 февруари миналата година тя е принудена да напусне Москва и Русия, всичките й представления са спрени“, разказа Галин Стоев.

Той обясни, че за Саша Денисова чул от няколко различни места от хора, които не се познават помежду си, от различни точки на света. „И когато разбрах, че е в Полша и работи там, отидох през април миналата година, за да гледам една пиеса, в която тя работи с украински бежанци от лагерите“, сподели режисьорът. Виждали се няколко пъти от тогава и в една от срещите Денисова споделила, че пише текст, който се казва „Хага“. Идеята много харесала на Стоев.

В началото на март тази година той отишъл да гледа представлението и си казал, че за него е важно да опита да постави представлението във Франция. „Но другото, което си казах, е, че това представление трябва да се направи и в България“, каза Стоев. Обадил се в Народния театър и веднага намерили време за репетиции. Един проект обикновено се прави за около две години. Всичко тук стана за 15 минути, обясни Стоев.

„Мотивацията ми беше, че аз не можех да продължа, ако не го го направя. Мисля, че щеше да ми е противно да се гледам в огледалото, ако не го направя“, каза режисьорът. Той обясни, че си взел неплатен отпуск като директор на Националния театър на Тулуза. Обадил се във френското Министерство на културата, обяснил, че трябва да отсъства от работа, защото за него е много важно да бъде в София и да постави едно представление. 

„Този текст е смесица от документални парчета текст“, обясни Стоев. И разказа, че въпреки тематиката и очакванията пиесата да е ужасяваща, тя е много смешна. На сцената ще има 10 персонажа, които са реално съществуващи лица, останалите 5 не са реални персонажи. 

Авторката е работила дълги месеци с адвокати и юристи, правила е безкрайни интервюта с руски олигарси, някои от тях близки до Путин. „Тя прави гениален ход – казва, че това е едно дете, което си представя цялото това нещо. Тук става дума за художествена действителност в най-добрите традиции на т.нар. политически театър“, казва Стоев.

„Това, което прави Галин Стоев, е изключително важно и то се случва на сцената на Народния театър“, каза Мира Тодорова, драматург на представлението. Тя допълни, че театърът, който прави Галин Стоев, е политически, понеже се занимава със социално-политически реалности, които са особено актуални, дори болезнени и са част от нашето съвремие. „Но не за да пропагандира“, заяви тя.

„Рядко ще срещнете актьор, който да ви казва, че не търси предизвикателство, че не го интересува какво ще прави и накъде ще се развива. Особено в този театър", каза Дарин Ангелов, част от актьорския състав на „Хага“. Той допълни, че в началото на работата по пиесата започнали да се занимават с личности, на които знаели имената, но имали само оскъдна информация за тях.

„В следващия момент, задълбавайки в биографията на тези хора, откриваме едни зверства, които не могат да те оставят безразличен към случващото се, но въпреки това ти трябва да останеш достатъчно дистанциран, за да можеш да не заявиш категоричната позиция. Защото ти трябва да се превърнеш малко или много в този злодей“, обясни той.

"Хубавото в случая е, че благодарение на текста на Саша Денисова ние няма да кажем какво трябва да се направи, какво трябва да се случи. Ние просто ще заявим: Ето това не бива!“, каза Ангелов. „Аз може би съм един от най-лошите, защото аз ги защитавам – играя хагски адвокат“, обясни актьорът.


Снимки от репетиционния процес: Стефан Здравески