Юруш за имоти преди влизането на еврото

Актуални новини
13:44 - 26 Март 2025
15550
Юруш за имоти преди влизането на еврото

За първи път от три години се теглят по-малко жилищни кредити - това отчита статистиката на Българската народна банка. "Спадът не е толкова голям, той е 30 милиона. Годината обаче е рекордна по ипотечно кредитиране. Мерките на БНБ със сигурност дадоха ефект", коментира кредитният консултант Тихомир Тошев пред Bulgaria ON AIR.

"Хората с най-ниски доходи се отдръпват от пазара и опитват да съберат повече самоучастие. БНБ смята, че мерките са дали ефект и посланието е, че няма да предприема други мерки тази година", обясни той. 

Според експертът ограниченията, които наложи БНБ, защитават и хората с по-ниски доходи, но основно дават рамка за кредитиране.

"Интересът за покупка продължава основно да е в 10 града в страната. За последните две години в повечето градове ръстът е 25-26 процента. Средният ръст на доходите не може да достигне ръста на цените на имотите. На все повече българи ще им е трудно да купят имот в големия град", каза още Тошев.

По думите му БНБ е забелязала, че от 5-6 години има сериозни ръстове в ипотечното кредитиране и е започнала да мисли как да охлади този интерес. 

"Имаше банки, които излизаха доста от тези параметри. Ако позволиш 70 процента от дохода да отива за кредита, това домакинство не може да посрещне всички други разходи. Съветваме нашите клиенти не повече от 30 процента да отиват за погасяване на кредитите. И рамката от 50 процента върши работа", посочи Тошев.

Хората между 35 и 45 години взимат по-рационалните решения.

Кредитният консултант отбеляза, че те са по-стабилни кариерно, но взимат по-ниско рискови решения. Докато по-младите хора са много активни на пазара и са много смели. 

"Когато си млад, искаш да имаш всичко сега. Тази група се държи по-рисково настроена. Когато дойде криза, тези свръхзадлъжнели хора започват да губят всички придобивки. Не трябва да се свръхзадлъжнява", подчерта Тошев.

Последните данни на БНБ показват, че лошите кредити са 1,03 процента. 

Гостът добави, че доста по-малко хора в България имат ипотечни кредити, отколкото в развитите икономики, а лихвените ни нива са едни от най-ниските.

"Ще отбележим поредна рекордна година, защото много хора ще бързат да купят имот преди еврото. 2026 ще е доста спокойна година и ще видим спад в кредитирането. Хората ще опитат да свикнат с новата валута. Ще изглежда, че заплатите и спестяванията ще паднат двойно като сума. Пазарът няма да е чак толкова активен", прогнозира Тошев.

90 процента от хората на пазара са твърде убедени, че е по-добре да купиш имот сега, заключи той.