За Бога, братя, бойкотирайте и не купувайте нищо на 13 февруари!
Цените на хранителните стоки в чужди търговски вериги са по-високи в българските им клонове, отколкото в собствените им страни
![За Бога, братя, бойкотирайте и не купувайте нищо на 13 февруари!](https://lupa.bg/f/news/b/337/d7260b7b8754d46a8f4bd95c4372b7bc.jpeg)
Точно 34 години, след като премиерът Димитър Попов произнесе сакралната фраза "За Бога, братя, не купувайте!", репликата беше възкресена. Движение „Системата ни убива“, Федерация на потребителите в България и Обединени пенсионерски съюзи в специално обръщение призоваха българските граждани да бойкотират хранителните вериги и магазините за хранителни стоки и да не купуват нищо в четвъртък, 13 февруари, заради умишлено високите цени на стоките.
"За Бога, братя и сестри, бойкотирайте и не купувайте нищо в четвъртък, 13 февруари 2025 година!", заявиха от трите организации.
"В последните седмици в търговските вериги и във всички по-малки магазини за хранителни продукти се наблюдава драстично увеличение на цените на стоки от първа необходимост. Този ценови удар е истинска катастрофа както за 800 000 пенсионери, които живеят под прага на бедността, така и за работещите бедни в България, които не са в състояние да покриват елементарните си разходи за храната и бита. България е най-бедната страна в Европейския съюз, като стандартът на живот у нас е по-нисък и от някои страни в Западните Балкани, които не са членки на Европейския съюз.
Още по-възмутително е, че цените на масло, мляко, сирене, месо и колбаси в чужди търговски вериги са по-високи в българските им клонове, отколкото в собствените им страни, където стандартът на живот е несравним с нашия. И защо един и същи продукт, в една и съща търговска верига, има по-висока цена в България, отколкото в страни в Западна Европа, по-конкретно - в Австрия и Германия?
Затова призоваваме българските граждани: НА 13 ФЕВРУАРИ ОБЯВЯВАМЕ ОБЩОНАРОДЕН БОЙКОТ НА ВСИЧКИ ХРАНИТЕЛНИ МАГАЗИНИ В БЪЛГАРИЯ!", се казва в обръщението.
"Нека последваме примера на хърватите, които вече проведоха такъв бойкот и той доведе до моментално сваляне на цените на много хранителни стоки. На 13 февруари (четвъртък) 2025 година българските потребители не трябва да пазаруват в нито един хранителен магазин, в нито една търговска верига, в нито един супермаркет! На 13 февруари магазините за храни трябва да останат пусти и в тях не бива да има нито един купувач.Нека на 13 февруари покажем на търговците, че в България има гневно гражданско общество, което повече няма да търпи ценовия произвол, превръщаш милиони българи във „втора категория“ европейци", заявяват Движение „Системата ни убива“, Федерация на потребителите в България и Обединени пенсионерски съюзи.
"Като призоваваме към масов граждански протест, ние се обръщаме и към правителството на Република България с искане, което вече бе удовлетворено от хърватското правителство: Българското правителството да одобри списък от 70 основни хранителни продукта, на чиито цени да бъде поставен „таван“.
За сравнение, ето какво решение взе след бойкота в Хърватия хърватското правителство: Най-високото ниво на цените на дребно за слънчогледовото олио е 1.72 евро за литър, прясно мляко с 2,8% масленост - 1.03 евро/литър, захар - 1.33 евро/кг., брашно - 0.80 евро/кг., свинска кайма - 4.11 евро/кг., пиле – 3.32 евро/кг., кисело мляко – 0.49 евро за кофичка, ориз – 2.29 евро/кг., 10 яйца - 2,45 евро, свински врат без кост - 5.49 евро/кг. и т.н.
Ако сравним заплатите и пенсиите в България и Хърватия, ще установим нещо крайно смущаващо – в България цените на тези стоки от първа необходимост са по-високи, а заплатите и пенсиите – по-ниски. На 13 февруари е първият бойкот на българските потребители. Това е само началото на гражданския бунт срещу ценовия терор на търговците", се казва в призива за бойкот.
Димитър Попов (1927 – 2015), министър-председател на България в периода 1990 – 1991 г.
На 1 февруари 1991 г. правителството начело с юриста Димитър Попов освобождава широк кръг от държавно регулирани дотогава цени, което води до рязкото им повишаване за сметка на преодоляването на стоковите дефицити. След края на правителственото заседание, в отговор на журналистически въпроси, Димитър Попов казва следната фраза във връзка със спекулата:
„За бога, братя, не купувайте това, което ви харесва, но е много скъпо, защото след 30-40 дни цените ще паднат, а вие ще сте похарчили парите си и няма да можете да купите най-необходимото ви.“
Димитър Попов е министър-председател на 81-то правителство на България, управлявало страната от 22 декември 1990 до 8 ноември 1991 г. То е наричано „правителство на националното съгласие“, тъй като е подкрепено от повечето политически партии и в кабинета участват експерти от БСП, СДС и БЗНС. То става възможно с подписаното Споразумение между политическите сили, представени във Великото Народно събрание, за гарантиране на мирния преход към демократично общество от 4 януари 1991 г.