За и против мицеларната вода

Почистващата течност се радва на голяма популярност в последните години

Бюти
17:02 - 20 Ноември 2019
4524
За и против мицеларната вода

Ако погледнем назад във времето сигурно е трудно да си представим как сме живели без мицеларна вода - този толкова незаменим продукт в ежедневната ни грижа за красота. Има категорични плюсове, но има ли и недостатъци при използването ѝ? Руският Elle се допита до лекарите дерматолози Александър Прокофиев и Елена Елисеева. Ето и тяхната гледна точка.

Не е трудно да се обясни популярността на мицеларната вода по целия свят – на първо място това се дължи на удобство, комфорт и, разбира се, ефект. В състава ѝ има мицели – активни съставки, които улавят замърсителите и частиците от грима, като внимателно ги отстраняват от повърхността на кожата, обяснява Прокофиев.

По думите му мицеларната вода е единственият продукт за почистване, който може да се използва без вода. Точно поради тази причина тя е предпочитана от всички със суха и чувствителна кожа, тъй като не предизвиква дразнещ ефект.

Към днешна дата мицеларната вода се предлага за всички типове кожа, така че намирането на идеалния продукт не е трудно. Също така тя може да се използва както за млада, така и за стара кожа.

С нейна помощ е добре да премахнете мръсотията и грима не само от лицето и шията, но и от чувствителни области като очите и устните, смята дерматологът.

Единствените недостатъци на мицеларната вода според него са свързани с използването на плътен водоустойчив грим, който може да не се премахне напълно.

В този случай е по-добре да се комбинира с други почистващи продукти на маслена основа. Също така, някои мицели могат да оставят лепкави филми – най-често се получава при хора с мазна кожа.

Сред основните предимства на мицеларната вода е минималният риск от дразнене и алергии. Тя бе създадена за хора с много чувствителна и суха кожа, категорична е Елена Елисеева.

Тя обяснява, че мицеларната вода има свои собствени вариации: освен класическото решение, има и гелове, мляко и пяна.

Цялата им разлика е ограничена до текстурата, начина на приложение и възможността за добавяне към състава на повече или по-малко грижовни елементи, казва дерматоложката.

По думите ѝ те съдържат едни и същи мицели – микроскопични образувания, които като малки магнити привличат всички мръсотии и грим.

Трябва да се отбележи, че въпреки всички полезни свойства на мицеларната вода, има становище на научната общност, че мицелите все пак са чужди тела за кожата. Така че е по-добре да не се оставят на лицето и да се отмиват с вода. Но тук мнението не е еднозначно – в другия лагер твърдят, че тези микрочастици не нанасят вреда. Повечето дерматолози се придържат към златната среда и препоръчват след премахване на грима с помощта на мицеларна вода да завършим грижата с тоник, допълва още Елисеева.

Тя отбелязва, че използването на мицеларна вода не е най-икономичният начин за измиване. При геловете и пяната се използва по-малко продукт.

"Препоръчвам и най-малко веднъж седмично да включите традиционното почистване с вода или пилинг", съветва Елисеева.