За първото полугодие: 981 случая на морбили у нас

Най-висока заболеваемост е регистрирана в Софийска област

Актуални новини
13:38 - 27 Юни 2019
2943
За първото полугодие: 981 случая на морбили у нас

Към 24 юни тази година са регистрирани 981 случая на морбили в 11 области в страната. Това се казва в писмен отговор на министър Кирил Ананиев по повод направено запитване на депутатите от БСП Георги Гьоков, Георги Йорданов и Илиян Тимчев за разпространението на инфекцията.

С най-висока заболеваемост е Софийска област – 131,71 на 100 хиляди души население, следвана от Кюстендилска – 104,05, Благоевградска – 58,46 и София-град – 23,54, при средна заболеваемост за страната 13,91 на 100 000 души. Останалите 7 засегнати области са Бургас, Велико Търново, Монтана, Пазарджик, Перник, Пловдив и Русе, където са регистрирани единични случаи или малки епидемични взривове. През последния месец няма засегнати нови области.

В доимунизационна възраст – под 13 месеца са приблизително 15% от всички засегнати деца. 81% от случаите на морбили са от ромската етническа група. 40% от заболелите са неимунизирани, 36% са с данни за проведена една имунизация, 2% с данни за проведени 2 имунизации, 22% без данни за проведена имунизация.

През 2017 г. от морбили у нас заболяват 165 души, 89% от тях са от ромския етнос. Заразените са в три области – Пловдив, Пазарджик и Монтана, след внос на инфекцията от Румъния или от Германия.

През 2018 г. заболелите са само 13.

През настоящата 2019 г. отново след внос на вируса и вследствие на вътреболнично разпространение на морбили поради първоначална хоспитализация на част от заразените с нетипични оплаквания и свързване на появилия се обрив с алергична реакция, в отделения различни от инфекциозните, бяха засегнати областите Благоевград, София-област и София-град. Впоследствие разпространението на инфекцията продължи почти изцяло след осъществяване на контакт в семействата и в общността, предимно в гъсто населените райони с население от ромския етнос и поради късно потърсена лекарска помощ. Като резултат се забавя епидемиологичното проучване и се затруднява уточняването и издирването на контактните. Контактните деца в повечето случаи са с избран личен лекар и с данни за проведена имунизация, което не дава възможност дори и рано открити, те да бъдат имунизирани до 72-ия час от контакта със заразен. В последствие са засегнати и областите Кюстендил и Пазарджик.

Продължава интензивното разпространение на морбили в държавите от ЕС през тази година. Най-много са случаите в Румъния, Франция, Полша, Италия и Литва.

Регистрирани са случаи също така в Сърбия и Северна Македония. На Европейския континент с най-много случаи продължава да е Украйна – 53 112 заболели, вкл. 18 починали. В САЩ от началото на т.г. са регистрирани 1022 случая в 28 щата. Взривове има в страните от Южна Америка и Пасифика.

Още на 14 февруари т.г. с регистрирането на първите случаи, МЗ предприе незабавни действия за ограничаване разпространението на инфекцията. От началото на годината са обхванати над 68 000 деца с ваксина срещу морбили, паротит и руббеола. Те са с пропуски в умунизациите и такива, подлежащи на ваксиниране през 2019 г. С решение на МЗ е одобрено предложението на Националния координационен съвет по морбили за спешно закупуване на допълнителни 20 000 дози ваксини за морбили, паротит, рубеола за провеждане на имунизация на деца под 8-годишна възраст.