Заставят ЕРП-тата да платят компенсациите от 2,2 млн. лева на хората, стояли на тъмно

Доставчиците на ток не приемат новото решение

Общество
20:51 - 18 Февруари 2025
2528
Заставят ЕРП-тата да платят компенсациите от 2,2 млн. лева на хората, стояли на тъмно

Доставчиците на ток ще трябва да платят вместо държавата обещаните от нея 2,2 млн. лева обезщетения за потребителите, останали без електричество по коледните празници миналата година. Това беше записано в специалния закон за изплащане на помощта, който беше подкрепен от депутатите и се очаква да бъде гласуван през тази седмица и в пленарна зала окончателно.

От доставчика на ток в Южна България определиха поправката като противоречаща на правовата държава и европейските ценности. Кога обаче хората ще могат да получат обещаните средно по 50 лева не е ясно.

"Новата схема, измислена от депутатите, предвижда държавата да предостави парите на Фонда за Сигурност на електроенергийната система, който да ги предостави с договор на доставчиците на ток. Те ще трябва да ги платят на потребителите, а в едномесечен срок да ги върнат във Фонда, който да ги върне на държавата. Ще получат и компенсация и хората, които в рамките на 24 часа са имали ток само за по няколко минути заради проби", обясни Георги Самандов, зам.- енергиен министър.

Компенсация трябва да получат всички засегнати. От "Електрохолд" коментираха новите поправки пред БНТ като обясниха, че те не са били обсъждани с доставчиците и тепърва трябва да се запознаят подробно с тях. От ЕВН изказах възмущението си и обявиха поправките като противоречащи на принципите на правовата държава и на европейските ценности. Подобна е и позицията на Енерго-Про, които коментираха че законопроектът е несправедлив, правно необоснован и прехвърля социалните разходи на държавата върху бизнеса.

Междувременно продължават отказите на доставчиците на ток да изплащат обезщетения като се мотивират с общите си условия и извънредната ситуация. Такъв е случая в село Седянковци, където доставчик е "Енерго-Про".