Здравното министерство опроверга Дечо Дечев: Не сме предлагали лобистки текстове в закона

Новини
18:47 - 13 Януари 2020
3464
Здравното министерство опроверга Дечо Дечев: Не сме предлагали лобистки текстове в закона

Настоящият ръководен екип на Министерството на здравеопазването не е правил предложения за изменения в Закона за обществените поръчки, каквито твърдения за „лобистки текстове на МЗ“ се тиражират. Това се казва в позиция на здравното министерство по повод твърденията в интервюто на управителя на НЗОК Дечо Дечев в ефира на "Дарик радио".

От министерството продължават: "Текстът в ЗОП, който д-р Дечев цитира, е обнародван 2016 г. Вносител на законопроекта тогава е Министерският съвет, като в първоначално внесения в Народното събрание законопроект е предложено възложители на обществени поръчки да бъдат всички лечебни заведения, независимо от тяхната собственост.

При разглеждането на законопроекта от Народното събрание, между първо и второ четене, е внесено предложение за ограничаване кръга от лечебни заведения, за които ще се прилага законът.

Предложението е прието от Народното събрание и е в сила от 16.04.2016 г.

На въпроса относно драстичната разлика в цената на едно и също лекарство, заплащано от НЗОК с публичен ресурс на различните видове лечебни заведения (частни, общински, държавни), заявяваме:

В Министерството на здравеопазването и в Националния съвет по цени и реимбурсиране на лекарствени продукти не са постъпвали сигнали от управителя на НЗОК за драстични разлики в цената на едно и също лекарство, заплащано от НЗОК. Може само да се предполага, че става дума за разликата в цената между оригинален продукт и генерик с еднакво активно вещество, тъй като всички останали хипотези са недопустими предвид факта, че платец на лекарството е именно НЗОК.

В случай че е налице девиация в цените на един и същи продукт, заплащан с публични средства от НЗОК, би следвало да бъде сигнализирано както Министерството на здравеопазването, така и Националният съвет по цени и реимбурсиране на лекарствени продукти. Ако все пак има допуснати такива плащания от ръководството на НЗОК, трябва незабавно да бъдат сигнализирани компетентните органи.

По отношение на отчетността на частните лечебни заведения, подчертаваме, че по инициатива на МЗ бе приета промяна в ЗЛЗ, така че Министерство на здравеопазването има механизъм да изисква информация от всички лечебни заведения за болнична помощ, които се финансират чрез договор с НЗОК и/или МЗ, в това число медико-статистически и финансови показатели и информация за извършените от тях разходи при осъществяване на дейността си.

Също така инициирахме промяна, така че Министерството на здравеопазването да има основание да събира и осигурява публичен достъп до актуалните ценоразписи на болничните услуги, за да могат пациентите да правят информиран избор на изпълнител на медицинска помощ. Това е стъпка към по-голяма прозрачност в сектора".