Жертвите на земетресението надминават 36 000 - близо 600 деца са открити, но нямат оцелели родители
181 часа след труса спасиха двама братя в югоизточната ни съседка
Повече от седем дни след опустошителните земетресения в Турция и Сирия спасителите продължават отчаяните опити да открият оцелели под развалините.
Надеждите да бъдат намерени живи хора обаче намаляват. Жертвите в двете страни вече са близо 40 хиляди.
Правителството на Сирия отваря два допълнителни пропускателни пункта, за да влиза помощ за пострадалите от земетресението.
Генералният секретар на ООН каза, че това решение ще даде значително отражение върху количеството на доставената помощ и бързината с която достига пострадалите.
Но докато в Турция помощта стига по-лесно и бързо, гражданската война в Сирия не позволява доставките.
Режимът на президента Асад каза, че липсата на помощ за пострадалите е заради международните санкции срещу Сирия. Но хуманитарни организации настояват, че основната пречка е отказа на Асад да пусне конвоите с храни и дрехи до териториите, които не контролира.
В Хатай има група от 20 спасители по пещерно спасяване. Те са изпратени от неправителствена организация, за да помогнат. Мъжете споделиха, че малко късно са дошли, защото вече вадят повече трупове, отколкото живи хора.
"Районът се намира на около 50 километра от Сирия. Тук е по-скоро бежански център. Има много полиция и жандармерия, които контролират ситуацията", посочи единият от спасителите.
181 часа след труса двама братя Харун на 8 и Еюфан на 15 години бяха спасени в Турция.
Турският вицепрезидент Фуат Октай съобщи, че 574 деца са открити под руините и нямат оцелели родители.
Спасителните екипи постепенно прекратяват операциите по издирване на оцелели и фокусират вниманието си върху хуманитарното бедствие след земетресението.
При опустошителния трус загинаха близо 40 000 души в Турция и Сирия.
Заради тежките условия в турския град Адъяман започна да се разпространява краста.