Житният режим на Дънов започва на 14 февруари

Базиран е на минимален прием на храна, която е символична и в същото време богата на жизненоважни хранителни вещества

Общество
14:24 - 06 Февруари 2025
1479
Житният режим на Дънов започва на 14 февруари

Житният режим, създаден от духовния учител Петър Дънов, е известен със своето благотворно въздействие върху здравето и душевния баланс. Но той не е просто начин за детоксикация – това е ритуал, който обединява физическото и духовното прочистване, като възпитава търпение, осъзнатост и хармония със заобикалящата ни природа.

През 2025 година началото на режима е на 14 февруари и продължава до 23 февруари. За тези, които предпочитат алтернативна дата, могат да започнат на 17 февруари и да завършат на 26 февруари. Стандартната продължителност е 10 дни, но всеки участник трябва да слуша сигналите на тялото си – ако не се чувства добре, прекратяването на режима е препоръчително и трябва да се направи плавно.

Какво представлява житният режим и как работи той?

Житният режим е базиран на минимален прием на храна, която е символична и в същото време богата на жизненоважни хранителни вещества. Трите основни компонента – жито, ябълки и орехи – имат балансирано въздействие върху организма. Те подсилват имунната система, регулират храносмилането и зареждат тялото с енергия.

Житото е основният източник на сложни въглехидрати и протеини, които подхранват тялото и осигуряват усещане за ситост. Ябълките са богати на витамини и антиоксиданти, които подпомагат детоксикацията, а орехите снабдяват организма с полезни мазнини и минерали.

Примерен график за един ден от житния режим

За максимални резултати е препоръчително храненето да следва определен ритъм. Ето как може да изглежда един типичен ден по време на режима:

6:00 ч. – чаша топла вода за стартиране на метаболизма

6:30 ч. – първата ябълка

7:00 ч. – 1/3 от приготвеното жито

7:30 ч. – 3 ореха

10:00 - 11:30 ч. – още една чаша топла вода

12:00 ч. – втората ябълка

12:30 ч. – 1/3 от житото

13:00 ч. – 3 ореха

16:00 - 17:30 ч. – чаша топла вода

18:00 ч. – третата ябълка

18:30 ч. – последната 1/3 от житото

19:00 ч. – 3 ореха

По време на режима е добре да се консумира колкото е възможно повече вода – изворна или филтрирана, която подпомага изчистването на токсините и хидратирането на организма.

Как се приготвя житото за режима?

Приготвянето на житото е ключово за успеха на режима. То трябва да бъде накиснато внимателно, за да запази хранителната си стойност.

Накисване с гореща вода: Ако използвате гореща вода, можете да го приготвите от предишната вечер.

Накисване със студена вода: При студена вода накисването трябва да започне поне ден предварително.

Запазване на структурата: Важно е зрънцето да остане цяло и да не се разпуква, за да се съхрани енергията и хранителната му стойност.

Ако предпочитате лимец – по-мек и лесен за приготвяне вариант на житото – достатъчно е да го оставите във вода със стайна температура за една нощ. Житната вода, която остава след накисването, също е изключително полезна и може да се пие сутрин на гладно.

Какви са ползите от житния режим?

  • Детоксикация на тялото: Чрез ограниченото хранене организмът се освобождава от натрупаните токсини и отпадни вещества.
  • Подобряване на метаболизма: Леката и лесно смилаема храна дава възможност на храносмилателната система да си почине и да се възстанови.
  • Емоционално и духовно равновесие: Режимът е създаден с идеята за вътрешно пречистване – не само на тялото, но и на ума.
  • Засилване на волята: Постоянството и дисциплината, необходими за спазването на режима, укрепват психическата устойчивост.