Allianz Trade прогнозира повече фалити у нас през 2025 и 2026 г.

Транспортният сектор е начело по брой регистрирани случаи на забавени плащания и лоши вземания

Новини
12:25 - 01 Април 2025
800
Allianz Trade прогнозира повече фалити у нас през 2025 и 2026 г.

2% ръст на несъстоятелностите в България за 2025 и 2026 година прогнозират експертите на лидера в застраховането на търговски кредити на глобално ниво и у нас - Allianz Trade.

Според последния доклад на анализаторите това са нива под средните в световен мащаб, които се очаква да се повишат с 6% и 3%. В същото време обаче предстоящото увеличение на броя фалити у нас през тази и следващата година е осезаемо на фона на средните показатели от периода преди COVID кризата - съответно със 7% и 9%.

"Заради спецификите в българското законодателство и тежките и дълги процедури за обявяване на несъстоятелности, ние следим тенденциите с внимание, но винаги в по-разширения контекст на промените в поведението на разплащане на българските фирми. Макар в сравнение със силно изразения ръст на фалитите на глобално ниво през миналите две години, ситуацията у нас да изглежда по-спокойна, това не бива да ни носи излишно успокоение, защото има ясна паралелна тенденция за увеличаване на сроковете за издължаване на български фирми, а проблемните сектори се увеличават", обясняват експертите на Allianz Trade в България.

В България традиционно

транспортният сектор е начело по брой регистрирани случаи на забавени плащания и лоши вземания.

Фирмите имат неизпълнени ангажименти към доставчици на горива, както и висока междуфирмена задлъжнялост. Сроковете за погасяване в сектора поддържат ниво от над 90-120 дни.

Като цяло строителството и земеделието запазват нивото си на просрочия, без да се забелязва тенденция в посока несъстоятелност, но малките строителни фирми изпитват трудности и нерядко не успяват да погасят дълговете си дори и след 120 дни отсрочка. Фирми, спечелили обществени поръчки, съобщават за забавени плащания от държавния бюджет в срокове от 6-9 месеца.

Ръст бележат просрочията при малките земеделските производители,

които или не успяват да реализират продукцията си или изпитват недостиг на средства поради лизинг на техника и/или банкови заеми. Така те са принудени да отлагат плащането на дълговете си за идния сезон. В хранителния сектор и по-конкретно в месната индустрия се забелязва увеличение на просрочията до 120-180 дни, като се появяват и случаи на оспорени вземания поради доставка на негодна или некачествена продукция.