Българин с разкрития: В Китай дискриминират чужденците заради коронавируса

Усеща се притеснение, че заразата може да се завърне, въпреки че върховият пик от заразността е овладян, твърди Галин Георгиев

Новини
09:38 - 13 Април 2020
4227
Българин с разкрития: В Китай дискриминират чужденците заради коронавируса

„Усеща се притеснение, че заразата може да се завърне. Дори има китайци, идващи си от чужбина, които връщат вируса в страната. Върховият пик от заразността е овладян и мерките са облекчени. Но има напрежение между китайци и чужденци“. Това разказа пред БНР Галин Георгиев, който от 13 години живее в Китай.

Той подчерта, че се усеща дискриминация спрямо чужденците, защото ги „обвиняват“, че докарват отново заразата в страната.

„Отскоро издирват чужденци, за да им бъдат правени тестове и да им се дадат сертификати, които важат за една седмица“, каза българинът.

Георгиев разказа, че по време на епидемията тестовете не са били задължителни и масови за всички, а само за хора, които са съмнителни.

„Правеха се тестове на хора с температура – 37,3 градуса и нагоре. Много стриктен беше контролът върху температурата. Тя се мереше навсякъде. Така опитваха да пресеят хората. Във всеки район оставяха по един хранителен магазин, който да работи. Нямахме проблеми с изхранването“, обясни българинът.

„Те заложиха на пълната карантина в рамките на две седмици. Пълна карантина се налага с по-груби действия. Китайците са по-покорни и самата им власт е на този принцип. За тях не се оказа проблем. Въпросът е на психическа настройка, защото всичко се променя. Хората трябва да разберат, че е временно и е за доброто на всеки“, разказа Георгиев.

По думите му животът не е същият и няма да бъде същият.

„Чувства се криза, работим на ниски обороти. Всичко се случва постепенно. Първо започна да работи онлайн търговията, куриерските доставки, след това магазините и складовете започнаха поетапно да отварят. Мои познати с малък и среден бизнес споделиха, че не е имало помощ, може би помощта е била за големите фирми“.

Галин Георгиев поясни, че все още има много неясноти и въпросителни.