Българинът - националист , колкото етиопеца

81% от нашенците поставят интереса на страната си пред глобализацията

Новини
14:51 - 25 Март 2019
1649
Българинът - националист, колкото етиопеца

Българите са на челните места в световната класация за национализъм и защита на местните интереси. Глобално проучване на "Галъп" показва, че нашенецът е готов да брани страната си толкова самоотвержено, колкото е етиопец и повечето от арабите. 

Допитването е проведено сред 45 935 пълнолетни граждани на 57 страни.

То показва, че светът не вижда санкциите като ефективен инструмент за постигане на промени в политиката.

Африка (87% отговарящи, че националните интереси са за предпочитане пред международното сътрудничество), Близкият изток (78%) и Латинска Америка (75%) в най-голяма степен подкрепят националните приоритети, като етиопците (92%) са най-големи привърженици на национализма. На другия край на скалата е само Япония, където мнозинството предпочита интернационализма (42%) пред национализма (30%), показват данните от изследването.

В ЕС двама от трима гласоподаватели обръщат гръб на глобализацията и подкрепата за нея е по-висока от 30% само във Финландия и Германия.

Мнозинство от 81% от пълнолетните български граждани смятат, че националните интереси на страната са на първо място. Едва 9% от интервюираните смятат, че глобализацията е по-важна. Останалите нямат мнение.

Данните от България сочат, че страната влиза в рамките на световните тенденции. България е в първите десет по националистически настроения. Пред нас са Етиопия, Албания, Саудитска Арабия, Сърбия, Нигерия, Индонезия, Република Корея и Еквадор.

На въпрос за ефекти от санкциите срещу страни като Китай и Русия, 44% смятат, че са неефективни, а една четвърт са на мнение, че имат ефект. 34% не могат да преценят, което показват немалък дял на неразбиране на темата. България е сред страните с ниски дялове на доверие към санкциите. След нас се нареждат обаче страни като Швейцария, Германия, Франция и Австрия, които в по-голямата си част смятат санкциите за неефективни.

"Мнозинството от гражданите по света едновременно се отказват от глобализацията и отхвърлят политиката на налагане на санкции. Светът се отдалечава от еднополюсната система на международни отношения, в която имаше "един полицай в града". Изглежда, че след няколко десетилетия на "Ние, светът", господстващото настроение все повече се определя от "Аз, светът". Историята ни казва, че такъв подход често поражда големи катаклизми", коментира Кънчо Стойчев от българския офис на "Галъп".