България отново в примката на протестиращите

Миньори и енергетици отиват на извънредна среща с управляващите

Новини
08:07 - 03 Октомври 2023
3566
България отново в примката на протестиращите

Извънредна среща в Народното събрание между протестиращите и властта. На разговорите освен представители на миньори и енергетици ще присъстват премиерът Николай Денков, министри, лидери и депутати от партиите, които подкрепят управлението.

На срещата се предвижда да бъдат обсъдени конкретните стъпки към енергийния преход във въглищните региони Стара Загора, Перник и Кюстендил.

Смяната в мястото на преговорите стана късно снощи, след като протестиращите отказаха да се срещнат с премиера в Раднево.

Вече пети ден основни пътища страната са блокирани, а недоволството на работещите в енергийния сектор е срещу териториалните планове, които кабинетът изпрати на Брюксел.

„Ние няма да ходим в София, а ще останем тук на блокадата на магистрала „Тракия“. Колкото се налага, толкова ще стоим“, каза пред бТВ един от протестиращите енергетици.

Няма да се откажем, докато не ни се изпълнят исканията, добави една от протестиращите дами.

БНТ по-рано съобщи, голяма част от протестиращите са се съгласили на среща в Народното събрание с представители на парламентарните групи.

Заедно с премиера Николай Денков, министъра на енергетиката, министъра на регионалното развитие и благоустройството и министъра на икономиката и индустрията в разговорите ще се включат народните представители Бойко Борисов, Томислав Дончев, Десислава Атанасова, Делян Добрев и Теменужка Петкова от ГЕРБ, Кирил Петков, Атанас Атанасов, Владислав Панев, Васил Стефанов, Радослав Рибарски, Венко Сабрутев, Стою Стоев и Ивайло Мирчев от ПП-ДБ, Делян Пеевски и Хамид Хамид от ДПС", се казва в съобщението от парламентарната пресслужба, цитирано от националната телевизия.

Вчера пред бТВ президентът на Конфедерацията на труда "Подкрепа" Димитър Манолов обяви, че няма никакъв интерес от страна на протестиращите към предложението на премеира Денков за 36-те заплати обезщетения.

Протестиращите от комплекса "Марица изток" са категорични, че териториални планове не им дават алтернатива, а само обричат на гибел въглищната индустрия на България, а тях самите - на безработица и глад. Затова и са непреклонни в желанието си да бъдат изтеглени от Бюрксел и предоговорени.

Евродепутатът Радан Кънев коментира във Фейсбук, че 6-те точки с искания на протестиращите са взаимно изключващи се, несъвместими и неизпълними.

„Протестиращите искат като първо условие "Осигуряване на механизъм за капацитет". Нека преведем от брюкселски на български - "Механизъм за капацитет" е субсидия. Подпомагане на ТЕЦ-овете с парите на данъкоплатците. Т.е. най-сетне признание, че ТЕЦ-овете нямат никаква икономическа перспектива без бюджетни пари“, пише той.

„Прави ли са да го искат? В голяма степен - да. Енергетиката ни, след близо двайсет години отлагане и мишкуване на управляващите, има нужда поне от трите големи ТЕЦ. Видяхме го миналата година...“, коментира евродепутатът от „Демократична България“.

„Реалистично ли е? Не. През юни 2019г. влезе в сила Регламент 943 за електроенергийния пазар, който забранява механизмите за капацитет за въглища отвъд 2025 г., освен ако има сключени договори до 31.12.2019 г.“, пояснява той.

„Тук интересен момент - Регламент 943 е изцяло договарян по време на мандата на "Борисов-3" (ГЕРБ+ВМРО). Срокът за подписване на договори изтича по време на същия мандат. Договори не са сключени. Защо? Защото за пореден път миньорите и енергетиците бяха лъгани, че няма нужда, че за да се одобрят такива договори е нужно да има план за затваряне (и наистина е нужно). Това е клопката на популизма от 2017-2019г.“, добавя Кънев.

„Има ли изход? Вероятно да. Възможно (и доста трудно) е да се договори нов модел на "механизми за капацитет" (т.е. субсидии) на ниво ЕС. Той при всяко положение ще изисква план за бързо намаляване на емисиите, бързо намаляващи обеми. Но това противоречи на решенията на Народното събрание от 31.01.2020 и 12.01.2023г. ... Това пък е клопката на популизма от 2020 и 2023г.“, обяснява той.

„6-те точки с искания на протестиращите са взаимно изключващи се (първа и втора - напълно несъвместими) и неизпълними. Голяма част са неизпълними именно заради подобни илюзии в миналото. Това не значи, че няма изход - просто той е много различен. Упорството за тези 6 точки може да доведе единствено до неконтролируем срив на въглищната енергетика в рамките на година и половина до две, и всичко, срещу което енергетиците се борят и протестират - енергийна криза и масови съкращния без компенсации“, коментира Радан Кънев.

Ако обаче исканията на протестиращите не бъдат изпълнени, те се заканиха блокадите на пътищата да останат до падането на правителството, което добре се справя с отстояването на интересите на НАТО, Украйна и на ЕС. След като зърнарите бяха обявени за терористи, обаче неподкупните миньори са на път да разклатят много сериозно сглобката.